Fotografija: Pixabay
Autor: Zlatko Govedić
Postoji niz namirnica koje ne bi trebalo jesti zajedno zbog različitih razloga, a neke kombinacije mogu biti teške za probavu, smanjiti apsorpciju hranjivih tvari ili izazvati neugodne simptome.
Važno je napomenuti da se neke kombinacije hrane mogu razlikovati od osobe do osobe pa je, osim ovih savjeta, važno slušati i svoje tijelo te izbjegavati kombinacije hrane od kojih vam nije dobro.
Pridržavajte se pravila kod pripreme i miješanja hrane. Želudac će vam biti zahvalan, a ujedno ćete iskoristiti sve hranjive sastojke iz namirnica.
Ovo su najčešći primjeri loših kombinacija.
Mliječni proizvodi i citrusno voće
Mliječni su proizvodi bogati kalcijem, a citrusi bogati vitaminom C. Međutim, kada se te dvije namirnice kombiniraju, kalcij može ometati apsorpciju vitamina C pa se preporučuje da ih ne jedete zajedno.
Bjelanjci i škrob
Bjelanjci su bogati proteinima, a škrobna hrana poput kruha, tjestenine i riže bogata je ugljikohidratima. Kada se te dvije vrste hrane kombiniraju, može doći do sporije provjere, što može dovesti do osjećaja nadutosti.
Proteini i šećeri
Hrana bogata proteinima, poput mesa i ribe, ne treba se kombinirati sa šećerima ili voćem bogatim šećerom jer se šećeri brzo probavljaju, dok proteini zahtijevaju više vremena za probavu pa kombinacija može dovesti do neugodnih simptoma poput nadutosti i probavnih smetnji.
Povrće i tjestenina
Tjestenina i druga škrobna hrana najbolje se kombiniraju s drugim škrobnim namirnicama, poput krumpira ili riže. Kada se kombiniraju s povrćem, to može dovesti do sporije provjere hrane i osjećaja nadutosti.
Kakao i mlijeko
Kakao je bogat oksalnim kiselinom koji blokira apsorpciju kalcija. U kombinaciji s kalcijem, ta kiselina doprinosi stvaranju kristala oksalata koji su preteški za bubrege. Stoga budite oprezni, pogotovo ako imate problema s bubrezima.
Salata i limun ili ocat
Masti su potrebne kako bi se vitamini i drugi vrijedni hranjivi sastojci (kao što su karotenoidi) koji se nalaze u povrću pravilno apsorbirali. Začinite li salatu samo limunom ili octom, uskratite si mnoge zdrave elemente.
Krastavci i rajčice
Ta kombinacija ponekad može uzrokovati vjerojatne probleme.
Tjestenina sa sirom i rajčice
Tjestenina je bogata ugljikohidratima pa probava počinje već u ustima. Rajčice, pak, sadrže kiseline koje čak iu malim količinama prekidaju taj proces. To dovodi do smetnji u probavi škroba. Proteini koji se nalaze u siru također mogu pogoršati situaciju.
Jaja i slanina
Ova kombinacija koju svi toliko voli obiluje proteinima, a znanstvenici smatraju da to baš i nije dobro za zdravlje. Naše tijelo troši puno energije za probavu takve hrane. Ako za doručak jedete jaja i slaninu, lišajte se energije koja vam je prijeko potrebna na početku dana.
Mekinje i mlijeko
Fitinska kiselina koja se nalazi u mekinjama stvara netopive spojeve u kombinaciji s kalcijem i magnezijem pa ti minerali postaju nedostupni tijelu. Te kiseline također ima u pšeničnim pahuljicama i zobenoj kaši, ali u manjim količinama. Stoga se te proizvode ne treba često miješati s mlijekom. Savjet je da mlijeko pijete sat do sat i pol nakon obroka.
Žitarice i sok od naranče
Žitarice u kombinaciji s narančinim sokom, osobito ujutro, neće donijeti očekivani poticaj energije, već mogu dovesti do nelagode i osjećaja težine u želucu. Kiseline u narančinom soku drastično smanjuju aktivnost enzima zaduženog za razgradnju ugljikohidrata. Iz istog razloga ne preporučuje se kombiniranje žitarica s drugim kiselim voćem ili bobicama.
Puno pizze također
Kombinacija ugljikohidrata, bjelančevine i škroba troši puno energije za probavu. S druge strane, šećer u soku usporava taj proces. To rezultira osjećajem težine u želucu i nadutošću. Osim toga, šećer ne može dospjeti u crijeva jer vam je želudac pun.
Pšenični kruh i pekmez
Rafinirano pšenično brašno u kombinaciji sa slatkim dvostrukim je doza ugljikohidrata koji izazivaju navalu glukoze. Pružit će nalet energije na kratko vrijeme, nakon čega slijedi iscrpljenost i loše raspoloženje. Još jedan argument protiv te kombinacije jest nelagoda u crijevima uzrokovana spregom kvasca i šećera. Obično se ne preporučuje jedenje kruha s pekmezom na prazan želudac.
Autor:Zlatko Govedić
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.
Više o temiIzvor: Dnevno.hr