Foto: Wikipedia/Petar Božič

Autor: Dnevno.hr/SV

U danu smo “kuhanja” kratkotrajnog, ali vrlo žustrog rata između Slovenije i JNA. Armija je, naime, 26. i 27. lipnja 1991. godine počela preuzimati granične prijelaze s Italijom, Austrijom i slovensku granicu s Mađarskom kako bi “uspostavila granični režim i zaštitila cjelovitost države”.

Kretanje 13. korpusa JNA prema Sloveniji

Tako su na današnji dan u rano poslijepodne jedinice 13. korpusa JNA krenule iz vojarne u Ilirskoj Bistrici prema talijansko-slovenskoj granici. General Marjan Čad u akciju je krenuo s 350 vojnika, 11 tenkova, pet oklopnih transportera i šest protuoklopnih oruđa bez odobrenja generala Konrada Kolšeka, tadašnjeg zapovjednika 5. armijske oblasti. Međutim, odobrenje iz Beograda nije stizalo, zbog čega je vojska bila suzdržana.

Tenkove koji su iz vojske u Hrvatskoj krenuli na Sloveniju pokušali su zaustaviti hrvatske civile koji su prosvjedovali. Zagrepčani nisu imali nikakvo oružje, osim prvenstveno pripremljenih sredstava poput Molotovljevih koktela kojima su napali tenkovske postrojbe po izlasku iz vojske “Maršal Tito” i krenule prema Sloveniji, pri čemu ih je nekoliko i zapaljeno. Sjeverni dijelovi Hrvatske nisu mirovali, no posebno su reagirali u Međimurju. Narod je izašao na ceste i mostove radi planiranja postrojbi JNA koje su krenule iz Varaždina ka Sloveniji.

Iako Hrvati nisu uspjeli spriječiti JNA u njihovom naumu, Slovenci su tu veliku vojsku spremno dočekali. Taktički, slovenski TO odsjekao je JNA od njezinih izvora i vojarni, slično kao što su napravili i partizani. Naime, iako je slovenska TO trebala biti razoružana na isti način kao i hrvatska, njihova policija i službe sigurnosti bile su mnogo pripremljenije za velikosrpske pretenzije te su Slovenci ranije većinu skladišta s opremom i naoružanjem stavili pod nadzor.

Slovenci dobro odigrali, JNA se pogubila

U nedostatku topništva, JNA se nije dobro snalazila tako da su slovenske TO odsjekle kolone vozila i podigli prepreke kako bi spriječili daljnju invaziju. Političari u Ljubljani računali su s tim da JNA neće htjeti rat na dugo razdoblje, što se pokazalo točnim jer je Beograd htio usmjeriti svoje snage protiv Hrvatske, te se nije htio boriti na dvjema bojišnicama.

Do ponoći 27. lipnja JNA je zauzela sve granične prijelaze na talijansko-slovenskoj granici, skoro sve prijelaze na austrijskoj granici i nove prijelaze uspostavljene duž slovenske granice s Hrvatskom. A onda je započeo pakao…

Autor: Dnevno.hr/SV

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Više o temiIzvor: Dnevno.hr