Na odmoru u inozemstvu 69 posto Hrvat će plaćati karticom, mobitelom ili pametnim satom, a tijekom odmora gotovo 40 posto planira potrošiti između 200 i 600 eura po osobi. Hrvati koji planiraju putovanje u inozemstvo, njih 78 posto, platili su svoje putovanje putem turističkih agencija i to putem online kanala, odnosno interneta. Ovo su rezultati Studije o namjerama putovanja i plaćanja 2023. koju je objavila Visa, a koja je provedena na osam tržišta srednje i istočne Europe, uključujući i Hrvatsku[1].

Visa neprestano uvode inovacije kako bi nove metode i kanale plaćanja učinile boljim i pristupačnijim. Osim putem tradicionalnih kartica, Visa omogućuje sigurno plaćanje digitalnim uređajima kao što su pametni telefoni i pametni satovi. Digitalna plaćanja najpopularnija su metoda plaćanja među turistima iz svih ispitanih zemalja srednje i istočne Europe, a više od tri četvrtine njih namjerava na ovaj način plaćati tijekom odmora u inozemstvu. Hrvatska je dio tog trenda, pa 69 posto Hrvata koji odlaze u inozemstvo tijekom odmora namjerava plaćati karticom, pametnim telefonom ili pametnim satom.

Plaćanja u inozemstvu korištenjem fizičke Visa kartice, pametnog telefona ili pametnog sata jednako su brza, praktična i sigurna kao kod kuće – stav je ispitanika u zemljama obuhvaćenim istraživanjem. Jednostavnost plaćanja kao razlog za povećanje je 58 posto, sigurnost, nepostojanje rizika od gubitka gotovine ispitanika je prednost za 53 posto, a brzina plaćanja je kao prednost za 52 posto ispitanika uključenih u istraživanje.

U inozemstvu želi plaćati pametnim telefonom ili pametnim satom 17 posto ispitanika iz Hrvatske. Što se tiče drugih zemalja uključenih u ispitivanje, plaćanje mobilnih uređaja popularno je i kod ispitanika iz Rumunjske (22 posto) i Mađarske (21 posto).

„Istraživanje je pokazalo da je sve popularniji način plaćanja, uključujući i tijekom odmora u inozemstvu, plaćanje putem mobilnih novčanica koje su potpomognute Visinim sustavima i tehnologijama“objašnjava Renata Vujasinović, generalna direktorica Visa u Republici Hrvatskoj.

Kada korisnik unese podatke o svojoj kartici u digitalni novčanik na pametnom telefonu, Visa zamjenjuje podatke jedinstvenim skupom brojeva. Ova tehnologija, nazvana tokenizacija, pruža dodatni sloj sigurnosti.

Visa vjerodajnice mogu se koristiti za plaćanje u više od 150 valuta na milijunima mjesta diljem svijeta i turisti rado koriste tu mogućnost. Hrvati najčešće plaćaju karticom ili pametnim telefonom u restoranima, trgovinama, u muzejima, suvenirnicama i javnom prijevozu.

pola turista iz Hrvatske (45 posto) planira koristiti istu platnu karticu u inozemstvu koju koriste i kod kuće, dok će 17 posto gotovo iz Hrvatske u inozemstvu koristiti drugu karticu,

Korištenje druge kartice prilikom boravka u inozemstvu bilježi se kod ispitanika iz Rumunjske (25 posto), Poljske (24 posto) i Mađarske (23 posto).

Zanimljiv je podatak da tri četvrtine stanovnika srednje i istočne Europe koji putuju u inozemstvo odlučuju o načinu plaćanja odmora u inozemstvu prije odlaska na putovanje.

E-trgovina i godišnji odmor

S rastom e-trgovine, sve smo spremni kupovati razne proizvode i usluge putem interneta. Stoga se ne čudi da ljetovanja plaćamo i putem interneta. Većina, odnosno 79 posto Hrvata koji planiraju samostalan odmor u inozemstvu platit će jednu od usluga vezanu uz putovanje putem online kanala. Smještaj će na taj način platiti 52 posto ispitanika, 40 posto ispitanika će rezervirati prijevoz, a njih 28 posto će putem online kanala platiti ulaznice i kupiti dodatne izlete.

Prilikom plaćanja prijevoza, smještaja ili dodatnih sadržaja – 88 posto, 81 posto, odnosno 71 posto ispitanici iz Hrvatske će dodatne sadržaje platiti karticom ili digitalnim novčanikom.

Visa istraživanje pokazuje da će 78 posto Hrvata kupovati paket aranžmane za putovanje u inozemstvo putem online kanala prodaje – putem internetskih stranica putničkih agencija ili platformi koje prikupljaju ponude turoperatora. Gotovo dvije trećine turista (74 posto) platit će svoju putnu karticu ili digitalni novčanik. Osim u Hrvatskoj, online plaćanje ljetovanja popularno je u Slovačkoj (76 posto) i susjednoj Sloveniji (74 posto).

Ispitanici iz Hrvatske na odmoru u inozemstvu planiraju potrošiti između 200 i 600 eura po osobi

U inozemstvu ove godine planira putovati 20 posto ispitanika iz Hrvatske. Gotovo 40 posto Hrvat planira potrošiti između 200 i 600 eura po osobi, a prosječno trajanje putovanja je sedam dana.

Hrvatski ispitanici, njih 38 posto ne namjerava otkazati planove čak i ako inflacija ostane visoka, a životni troškovi nastave rastu. Ne, 61 posto Hrvata koji odlaze u inozemstvo u tom slučaju mogli bi tražiti povoljniji smještaj, a 54 posto će ih razmisliti o manjem broju dana provedenih na putovanju.

Za gotovo polovicu ispitanika iz Hrvatske (49 posto) napeta geopolitička situacija ne utječe na njihove planove za odmor u inozemstvu, dok 39 posto objavljuje da će ove godine napokon otići na putovanje koje je prethodno odgođeno zbog pandemije Covida-19, što posebno vrijedi za mlađe ispitanike.

U Visi vjerujemo da su putovanja i turizam važni faktori gospodarskog razvoja i stvaranja radnih mjesta, a istovremeno nam omogućuju razumijevanje i uvažavanje kulturnog bogatstva svijeta oko nasdodaje Renata Vujasinović.

Destinacije koje Hrvati najčešće navode su Italija (24 posto), BiH (17 posto), Austrija (13 posto), Španjolska (11 posto) i Grčka (10 posto). Hrvati tijekom putovanja namjeravaju razgledavati znamenitosti i odmarati se uz opuštanje.

Aktivno, kroz sport i duge šetnje prirodom svoj odmor u inozemstvu planira provesti 12 posto hrvatskih ispitanika.

Povratak putovanja – bilo da je riječ o dužem putovanju na odmor ili city break odmor vikendom – sugerira da se potrošačima u Hrvatskoj vraća osjećaj povjerenja. To je pozitivan poticaj lokalnom gospodarstvu i velikom broju industrija, uključujući i sektor turizmasmatra Renata Vujasinović.

Oko 79 posto Hrvata koji planiraju putovanje želi putovati u inozemstvo barem dva puta ove godine, no ovo drugo putovanje obično

Više o temiIzvor:Profitiraj.hr