Nikola Škorić, suosnivač i direktor Electrocoina, govori o tome što MiCA donosi kriptoindustriju.

Uredba o tržištima kriptoaktiva, poznatija pod akronimom MiCA, trebala bi značajno regulirati industriju.

Međutim, malim mjenjačnicama koje su uvođenjem eura izgubile znatan dio prihoda i prebacile su se na i na trgovinu kriptovalutama to bi mogao biti smrtni udarac. O aspektima MiCA regulative za Poslovni dnevnik govori Nikola Škorić, prvi čovjek Electrocoina, najveće domaće mjenjačnice kriptovalutama.

Prema vašem sudu, koliko će prilagodba na MiCA-u biti zahtjevna domaćim mjenjačnicama, posebno onim manjim očekujete hoćete li dobar dio njih morati ugasiti poslovanje?
Prilagodba na MiCA svakako će predstavljati ozbiljan proces za domaće mjenjačnice, ali i druge subjekte koji su obuhvaćeni uredbom. Uredba predstavlja prvo sveobuhvatno zakonodavstvo za cjelokupnu industriju u Europskoj uniji i ima za cilj biti “model zakona”, ali ima još puno nepoznanica koje će, očekujemo, biti otklonjene donošenjem tzv. „layer 2“ propisi i smjernice nadležnih tijela kojima će se definirati različiti tehnički standardi i dati pojačanja obveza reguliranih subjekata. Nova uredba postavit će jasan okvir pravila prema kojima mjenjačnice, ali i svi drugi subjekti moraju poslovati, kao i pravila nadzora kojih će se morati pridržavati.

Važno je spomenuti kako kripto industrija u Hrvatskoj uistinu ima čvrste temelje te odlične i uhodane odnose s domaćim regulatorima, koji sami često ističu da su otvoreni za suradnju s industrijom.

Smatram da je to vrlo bitna stavka kad govorimo o usklađivanju s MiCA-om jer sve dok će kripto mjenjačnice biti spremno predano raditi na prilozi poslovanja, uvjeren sam da će nadležna tijela dati sve od sebe kako bi im u tome i pomogla, neovisno o volumenu prometa određene mjenjačnice.

S druge strane, zahtjevi koje pred mjenjačnice stavlja MiCA nisu jednostavni i uvjeren sam da će određeni dio manjih kripto mjenjačnica trenutno prijavljenih pri Hanfiju prestati s poslovanjem naprosto jer će ispunjavanje svih zahtjeva biti prekompleksno. To je svakako loša vijest za korisnike kripto mjenjačnica u Hrvatskoj, ali i za Electrocoin jer smo do sada sjajno surađivali s određenim brojem manjih kripto mjenjača.

Koji aspekt MiCA-e smatrate troškovno i kadrovski najzahtjevnijim za domaće mjenjačnice?
Najznačajniji financijski zahtjev MiCA svakako je uvjet kreditne sposobnosti prema kojem mjenjačnice u svakom trenutku moraju uspostaviti zaštitu kreditne sposobnosti u obliku jamstvenog kapitala ili policijskih osiguranja (ili kombinacija ta dva instrumenta) u značajnom iznosu.

Tvrtke će morati imati minimalno 125.000 eura na računu ako će htjeti pružati usluge razmjene kriptoimovine za novčana sredstva ili drugu kriptoimovinu, s obzirom na to da većina mjenjača posluje u obliku društva s ograničenom odgovornošću s minimalnim temeljnim kapitalom od 2500 eura, vjerujem da će ovo biti troškovno najznačajniji zahtjev.

Hoće li morati zaposliti još ljudi, koji ovise o veličini mjenjača i broju transakcija koje se provode, ali svakako se nameću dodatne administrativne obveze održavanja razne dokumentacije i procesa, osobito postupaka za rješavanje potrošačkih pritužbi, ali i IT sustava i sustava sigurnosti.

U Hrvatskoj se poslovima kripto mjenjačnice bave određenim brojem fizičkih mjenjačnica koje osim mjenjačke ponude deviza nude i kupuju i prodaju kriptovalutu, a pitanje je koliko će njihovo poslovanje biti isplativo nakon pune implementacije od MiCA.

Nikola Škorić, suosnivač i direktor Electrocoina/PD

Je li Electrocoin već započeo pripreme za MiCA-u iu čemu se one sastoje? Koliko će priloga koštati?
Da, Electrocoin je već nekoliko mjeseci u procesu priprema za novu regulaciju, dok razvoj regulacije pratimo od samog početka.

Svakodnevno istražujemo novi regulatorni okvir i pratimo sva relevantna kretanja, a uz to aktivno komuniciramo s regulatorima i analiziramo svoje poslovanje kako bismo se nastavili uspješno prilagođavati nadolazećim promjenama, čak i prije nego što se one dogode.

MiCA je trenutno u središtu našeg fokusa, a iako će primjena krenuti tek 30. prosinca 2024. te nam za sada nije poznato što će sadržavati svi podredni i prateći akti na EU i nacionalnoj razini, krenuli smo s pripremama operativnog planiranja, pravnog dijela i edukacije osoblja. Paralelno, radimo i pripremamo za primjenu tzv. “travel rule” regulative i proučavamo DORA-a okvir.

Electrocoin već godinama ima iznimno uhodane poslovne procese koji su usklađeni s pozitivnim propisima u RH i svim zahtjevima Ureda za sprječavanje pranja novca pri Hanfi, a uskoro ćemo zbog izmjene Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma morati proći registracijski proces pred Hanfom koji je vrlo sličan registracijskom procesu koji predviđa nadolazeća MiCA.

Upravo zato vjerujemo kako će nam po završetku registracijskog procesa pred Hanfom i nakon upisa u Registar pružatelja usluga povezanih s virtualnom imovinom na nacionalnoj razini biti znatno olakšana prilagodba zahtjevima MiCA-e. Isto vrijedi i za druge subjekte registrirane pri spomenutom Registru. Teško je procijeniti ukupne troškove prilagodbe na regulativu, ali znamo da će to biti značajan trošak. Upravo zato očekujem kako većina mjenjačnica neće ni krenuti usvajati novu regulativu, nego će jednostavno ugasiti taj dio poslovanja.

Može li se reći da će stupanjem na snagu ove uredbe posao trgovanja kriptovalutama biti samo za velike igrače?
Ono što sa sigurnošću mogu reći jest da danas, tj. nakon stupanja zahtjeva iz MiCA-e na snagu, sigurno ne bih ušao u pokretanje Electrocoina. Prije svega zbog prevelikih troškova regulatornih zahtjeva – Electrocoin smo 2014. pokrenuli s par desetak tisuća kuna, danas to ne bi bilo dovoljno ni za par mjeseci troškova naših radnika i suradnika iz područja usklađenosti. Sudeći po tom, pokretanje posla trgovanja kriptovalutama vjerojatno već i jest prestao biti “posao za male igrače”.

S druge strane, valja reći da stupanjem na snagu ove uredbe posao trgovanja kriptovalutama postaje puno bliži, jasniji, transparentniji iu isto vrijeme privlačniji tradicionalnim sudionicima na financijskom tržištu i institucionalnim investitorima.

Hoće li se tzv. “veliki igrači” zbog ove regulative uistinu početi više baviti kriptovalutama ili drugom kripto imovinom, to još uvijek ne možemo znati, ali jasno je vidljiva njihova želja za uključivanjem.

Kako komentirate najavu Zagrebačke burze o namjeri ulaska u trgovanje kriptovalutama?
Očito je da se Zagrebačka burza dulje vrijeme pripremala za ovaj potez, budući da kontinuirano pokazuje uistinu zavidnu razinu poznavanja tržišta kriptovaluta te svih aktualnosti vezanih za kripto tržište što će im poprilično olakšati implementaciju nadolazeće MiCA uredbe. Činjenica da jedna tako visoko regulirana institucija ulazi u tržište kriptoimovine potez je koji zasigurno pokazuje upućenost u

Više o temiIzvor:Poslovni.hr