Jedan od glavnih izvora stresa za mnoge je posao. Na njemu provodimo minimalno osam sati dnevno, a nerijetko ga nosimo i sa sobom kući – s nama je za blagovaonskim stolom iu krevetu. S njime se budimo is njime odlazimo na počinak. Stoga je vrlo bitno znati upravljati stresom koji nam posao izaziva i svesti ga na minimum. stres, a ne posao. Ustvari, zašto ne i posao? Nije on jedino što čovjek ima u životu. Štoviše, život je puno puno više od uredskog stolca.
Kažu, trebalo bi raditi posao koji volimo i izbjegavati stres, no realnost je potpuno drugačija od naših želja, što potvrđuju poražavajući rezultate istraživanja“Stanje globalnog radnog mjesta”koje je proveo Gallup, američka tvrtka poznata po ispitivanjima javnog mnijenja diljem svijeta. U njemu se navodi da je stres u 2022. kod zaposlenika dosegnuo najvišu razinu u povijesti. Čak 44 posto anketiranih izjavilo je da je dan prije ankete na poslu ili zbog posla bio pod jakim stresom. Ljudi su iscrpljeni i demotivirani te sve više ulaze u sukobe s nadređenima, navodi se u nastavku izvješća.
Kako se riješiti stresa na poslu, odnosno kako se nositi s njim, pitale smo psihologijuHanu Matejašić. Također, pitale smo se i kada je vrijeme za odlazak iz tvrtke i promjenu radnog mjesta. Ne, nije u trenutku kada ste bijesni kao ris i kada vam je svega dosta.
Kreni od sebe
“Upravljanje stresom na poslu trebalo bi ići u dva smjera. Jedan je onaj individualni, a drugi treba biti od strane poslodavca. S individualne razine, pojedinac bi trebao sam ili uz stručnu pomoć detektirati što mu počinje najviše stresa te otkriti dublji uzrok istome. Osoba recimo može ublažiti stres učenjem postavljanja granica ili aktivnim traženjem povratne informacije ili pak naučiti bolje upravljati svojim vremenom. Veliki postotak stresa koji doživljavamo, često dolazi zbog nekih naših osobina i ponašanja koja se ne vide. Recimo, ako ne znamo postaviti granice, možda ćemo reći DA i nekim obvezama i poslovima, kojima stvarno bez posljedica možemo reći NE i delegirati ih. Ne, ako su nam problem granice, nećemo biti svjesni toga i trpjet ćemo dok ne pregorimo.
Osim što trebamo pitati čime se sami stresiramo, od ključne je važnosti naučiti se otpustiti, pronaći aktivnosti koje aktiviraju naš parasimpatikus, područje u mozgu zaduženo za osjećaj relaksacije u našem tijelu. To mogu biti aktivnosti poput meditacije, rada u vrtu, slikanja, dubokog disanja – bilo koji hobi koji nas opušta. Ne trebamo zanemariti ni važnost kontakta i dodira – bliskost s ljudima koji su nam bitni. Njihova podrška, zagrljaj, dodir itekako nam može pomoći u regulaciji stresa i opustiti naš živčani sustav”,objašnjava nam psihologinja.
Ne, na radnom mjestu nije sva odgovornost za upravljanje stresom na zaposlenicima.“S razine poslodavca treba doći informacija o jasnom opisu radnog mjesta te otvorena i jasna komunikacija, kao i učestala povratna informacija zaposlenicima o načinu na koji obavljaju posao. Također prepoznavanje sposobnosti i vještina radnika te omogućavanje što veće autonomije u poslu, uvelike će pomoći da okolina u kojoj radimo bude kvalitetnija, a posao bolje obavljen”,dodaje Matejašić.
Je li vrijeme za davanje otkaza?
Ne, ukoliko ništa od navedenog ne djeluje, odnosno ne čini nas zadovoljnima na radnom mjestu, poduzeti bi trebalo neke druge korake. Kada je vrijeme za dati otkaz i reći zbog poslodavca i kolegama?
“Trenutak u kojem ćemo se odlučiti za davanje otkaza vrlo je individualan jer ovisi ponajprije o tome što je nama važno na poslu. Recimo, nekome nije važno da horizontalno ili vertikalno napreduje, nego mu je važna sigurnost i solidna plaća. Dok će nekome biti upravo manja mogućnost za napredovanje već biti dovoljan razlog da se traži drugi posao”,objašnjava psihologinja, no i navodi kako ipak postoji nekoliko objektivnih znakova i upozorenja kada je možda vrijeme tražiti za nas bolje radno mjesto.
EVO OBJEKTIVNIH RAZLOGA:
1. Veliku većinu vremena smo nezadovoljni poslom i pod stresom smo
Na svakom radnom mjestu postoje zadaci koji nam nisu dragi, kao i periodi kada smo zbog opsega posla jako napeti. Ne, ako smo većinu vremena nesretni i veći dio posla obavljamo tek toliko da ga obavimo ili stresu ne vidimo kraja, možda je vrijeme da pronađemo nešto drugo.
2. Osjećate da vas vaši nadređeni i kolege ne poštuju
Osjećaj da su naš trud i sposobnosti na poslu prepoznati velike doprinose općem zadovoljstvu, a ime i povećati naš angažman na radnom mjestu. Ako već duže razdoblje ono što radimo ostaje nepoznato od strane šefa i kolega – pohvalom, povišicom, bonusom ili promaknućem, vrijeme je za odlazak.
3. Nemate osnovne resurse za obavljanje poslova i potplaćeni ste
Potplaćeni ste, radite prekovremeno bez naknade te nemate opremu koja bi vam omogućila da kvalitetno odradite posao, vrijeme je da nađete poslodavca koji će htjeti uložiti u vas i posao.
4. Konstantno se motri vaš rad, nemate autonomije
Ako imate osjećaj da vas neprestano nadziru i nemate ni malo autonomije u svom radu, to može biti prilično demotivirajuće i stresno te dovesti do osjećaja nesigurnosti. Napeta a
Više o temiIzvor:Profitiraj.hr