Još se čeka usvajanje konačnih regulacijskih planova za središnje dijelove grada.
Središnji dijelovi Sarajeva na prilazu staroj gradskoj jezgri u skoro vrijeme bi moglo dobiti novo ruho, no za tako nešto bit će vjerojatno potreban širi društveni konsenzus i proaktivnije djelovanje jer, po najavama, riječ je o opsežnim zahvatima, naročito na mjestima koja su simbol grada na Miljacki.
Portal klix.ba piše kako “još nisu usvojeni regulacijski planovi za neke od najatraktivnijih dijelova Sarajeva i da poslije dvije godine gradonačelničkog mandata Benjamina Karića (SDP) nije poznat plan njezinog kabineta za taj prostor te da o tom pitanju skoro nitko javno ne govori. ”.
Riječ je o donošenju regulacijskih planova Kvadrant B i Kvadrant C. Prošla gradska uprava, predvođena Abdulahom Skakom iz SDA, imala je određene aktivnosti na donošenju tih planova koji su često izazivali polemike u javnosti, a izgradnje na tom prostoru nema. čak će biti moguće dok se ne donesu regulacijski planovi.
Koja su to točno područja? Riječ je o takozvanom “kvadrantu B” koji uključuje Marijin Dvor, u središtu grada uz rijeku Miljacku. Tu prevladavaju stari objekti, od kojih su neki u derutnom stanju. Tu je bila i Električna centrala, građena za vrijeme Austro-Ugarske, a zgrada se urušila u ožujku. Ubraja se u nacionalne spomenike Bosne i Hercegovine. Dio prostora je parking, dok je dio neiskorišten.
Izbor slavne arhitekture
Kvadrant B značajan je i zbog prijedloga da se na tom prostoru izgradi podzemna koncertna dvorana s velikim trgom, a arhitektonsko rješenje koncertne dvorane odabrao je međunarodni žiri kojim je predsjedala poznata arhitektica Zaha Hadid.
Predloženo je da dvorana bude i na zemljištu na kojem je trenutno parking, a koju je građevinska kompanija Bosman nedavno kupila od Harisa Ihtijarevića. Ihtijarević je navodno namjeravao iznad koncertne dvorane napraviti zgradu čija bi visina bila jednaka visini Sarajevo City Centera (SCC).
Nekim je arhitektima ta ideja bila neprihvatljiva. Naime, smatraju da bi to ugrozilo funkcionalnost dvorane, odnosno njezinu akustiku. Izgradnja takve zgrade bila je osporavana jer su se bojali da će ugroziti prirodni fenomen – ružu vjetrova za koju se navodi da doprinosi pročišćavanju zraka, studija o utjecaju visokih zgrada na kvalitet zraka u Sarajevu. utvrdio da je ovo područje značajno za tzv ruža vjetrova.
Bivši kantonalni ministar prostornog uređenja, graditeljstva i zaštite okoliša Faruk Kapidžić još je 2021. godine odredio da je regulacijski plan za kvadrant B jedan od onih koji će se morati uskladiti sa spomenutom studijom.
Načelnik Općine Centar Srđan Mandić (NS) je u listopadu 2021. ponudio Centralnoj banci izgradnju trezora, koji je prvobitno bio planiran za izgradnju u parku Hastahana, upravo na prostoru koji je bio predložen za prenamjenu i izgradnju. koncertne dvorane. Tome se usprotivio Nihad Čengić, profesor na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu (UNSA), u otvorenom pismu Mandiću.
Mandić je u izjavi za Klix.ba u listopadu 2021. kazao kako je izvodljivo izgraditi zgradu Centralne banke i koncertnu dvoranu. Bosman je nedavno za spomenuti portal potvrdio da planiraju izgraditi stambeno-poslovni objekt s podzemnom garažom ukoliko to bude omogućeno regulacijskim planom.
Muzej suvremene umjetnosti
Gradsko vijeće Sarajeva je u travnju 2019. usvojilo izmjene Regulacionog plana za Kvadrant B, koje su uključile izgradnju koncertne dvorane, proširenje pješačke zone od Vilsonovog šetališta, te izgradnju nekoliko poslovnih objekata od kojih bi maksimum bio 21 metar.
Međutim, Ministarstvo za prostorno uređenje, građenje i zaštitu okoliša Kantona Sarajevo, za vrijeme mandata ministra Damira Filipovića (SDP), priopćilo je da im gradske vlasti nisu dostavile sve relevantne podatke za izmjene regulacijskog plana, o temeljima kojih bi ovo ministarstvo izradilo procjenu utjecaja na okoliš. Kvadrant B je prostor za koji je spojen
Više o temiIzvor:Poslovni.hr