U heljdi se nekada uživalo puno više nego danas, no sudeći prema bogatim menijima današnjih modernih restorana, ova starinska namirnica odlučila vraća se u punom sjaju. Najbolja je kada se kombinira s jačim dodacima poput domaće slanine ili gljiva, a na odličan će način upotpuniti i svaki tanjur tople juhe.

Najveći misterij vezan za heljdu jest upravo botanička vrsta kojoj pripada. Iako je volimo nazivati žitaricom, ona zapravo spada u porodicu zeljastog povrća, a ponekad se ubraja čak i u voćke. Sjemenke heljde po veličini su nalik na sjemenke pšenice, samo nešto posebnijeg, trokutastog oblika s oštrijim rubovima. U svom izvornom obliku, kada još raste, heljda ima posebno aromatične cvjetove idealne za izradu ljekovitog meda tamnije boje.

Osim sjemenki, heljda se još koristi i kao brašno. Heljdino brašno posebno je pogodno za osobe koje izbjegavaju gluten. Tamnije je boje, a od njega se pripremaju različite krušne delicije, no posebnu pozornost ipak privlače tradicionalne ruske palačinke blini koje predstavljaju pravu deliciju za ljubitelje slastica diljem svijeta.

Heljda je bogata mineralima, smanjuje razinu šećera u krvi, visoki tlak i kolesterol. Odlična je za dijetalnu prehranu za što se najčešće i koristi. Ipak, heljda ima puno više za ponuditi! Jedinstvenog okusa koji se odlično slaže s rustikalnim jelima, izvrstan je dodatak različitim vrstama mesa i juhama. Kao prilog idilično se nadopunjuje sa slaninom, gljivama, porilukom ili pak prokulicama. Teža jela ublažava svojom rahlom teksturom, a juhama poput one od različitih vrsta gljiva daje na gustoći.

Heljdi ne smeta čak niti kada je prekuhate, ona postaje kašasta što je čini idealnom podlogom za različita pečenja. Ne zaboravite joj dodati papar u zrnu, pokoji lovorov list i malo crvene paprike koji će je odlično nadopuniti i dati na bogatijem okusu. Pripremate li gozbu za najdraže koja uključuje bogata mesna jela, razmislite o punjenju vaše purice ili pak nekog drugog komada mesa heljdom.

Osim toplih jela, bit će izvrstan dodatak i velikom broju salata. Kombinirajte je sa svježim lukom i povrćem poput paprike, mahuna ili pak ribane mrkve. Dodajte nekoliko kapi domaćeg bučinog ulja pa navalite na tako jednostavnu, ali nezamislivo ukusnu salatu.

Jela od heljde najčešće se spremaju u Međimurju i Zagorju, pa tako ni ponuda u našim restoranima nije ništa drugačija. Bolfan Vinski Vrh koji se nalazi u općini Hraščina, u vinogorju Zlatar koje se pak nalazi u vinogradskoj podregiji Međimurje – Zagorje u svojoj dnevnoj ponudi nudi pravo zimsko jelo – svinjski lungić s vrganjima poslužen uz finu porciju organske heljde s povrćem. Uz čašu dobrog vina, zbilja se isplati zaputiti se u neke nove krajeve u potragu za drugačijim okusima.