Jaja na sto načina: Recepti i ideje za najslasniji doručak

Jaja su jedna od onih namirnica koje uvijek imamo kod kuće. Odlična su baza za mnogo jela, a kao zasebno jelo ih najčešće jedemo za doručak. Puna su proteina i bjelančevina pa će vas držati sitima i dati vam potrebne nutrijente.

Načina na koje možete spremati jaja uistinu ne nedostaje pa se svaki dan u kuhinji možete poigrati i napraviti ih na neki novi. Od klasičnog jaja na oko, omleta i kuhanih jaja do onih malo kreativnijih recepata, sve smo ih okupili na jednom mjestu pa vam ih donosimo u nastavku. Na vama je da svaki dan odaberete drugog i uživate u doručku šampiona.

Kuhana jaja u čašici

Jedan od najjednostavnijih načina pripreme jaja definitivno je kuhanje. Jaju je potrebno staviti u lonac s vodom i kuhati 3-12 minuta, ovisno o tome želimo li dobiti tvrda, srednje ili meko kuhana jaja. Ovo je definitivno najmanje kaloričan i najzdraviji način pripreme, a kuhana jaja mogu biti i jako zabavno jelo. Volimo ih jesti iz čašice, odnosno posebnih posudica/stalaka za jaja, te ih poslužiti uz tostirani kruh narezan na trakice, koji se potom umače u žumanjak (ako je jaje meko kuhano).

Na jaja dodamo samo malo soli i papra, a kao prilog volimo i sir, šunku, svježe rajčice i krastavce.

Jaje na oko

Možda vam se čini dosadno, ali jaja na oko su super brz i jednostavan doručak koji spašava u trenucima kada nemate vremena. Jaja na oko još od malena jedemo i kao prilog uz ručak, ali nekako ih ipak više volimo u jutarnjim kombinacijama. Popularni su kao jelo za doručak i marendaa volimo ih dodati na tost avokada, ili jesti uz slaninu, svježe rajčice i tost kruha.

Kako napraviti savršeno jaje na oko? Prvo u potpunosti prekrijte dno tave uljem ili maslacem te pustite da se dobro zagrije. Pažljivo dodajte jaja, a ako se rubovi jaja zalijepe, pomaknite ih pomoću silikonske lopatice. Nakon što se pekla oko dvije minute, lagano nagnite tavu, pustite da se ulje skupi na donjem rubu, a zatim žlicom prekrijte bjelanjke vrućim uljem. Nakon toga jaja izvadite na tanjur i spremni su za najukusniji doručak!

Omlet

Omlet radi se od tučenih jaja i mlijeka, peče se na malo ulja ili maslaca. Da bi se dobila ispravna tekstura, cijelo jaje ili samo bjelanjci istuku se s malo mlijeka, kako bi se dobili mjehurići. Upravo ti mjehurići daju omletu njegovu mekanu i pjenastu teksturu. Tradicionalno, omlet se peče na jednoj strani i ne okreće se kod pečenja. U njega možete ubacivati ​​razne sastojke s kojima postaje još bolji – rajčice od višnje, papriku, šunku, gljive, slaninu, kukuruz…

Donosimo jedan osnovni recept s nekoliko različitih nadjeva. Prvo pripremite nadjev. Za prvu varijantu potrebne su vam trešnje rajčice ja bosiljak. Bosiljak usitnite, a rajčice prerežite na pola. Na zagrijano ulje ih bacite dok se korica ne smežura, dodajte bosiljak i posolite. Miješajte minutu i to je to – nadjev je gotov.

Drugi izbor nadjeva donosi nešto više sastojaka, no priprema je isto vrlo jednostavna. Potrebni su vam kvinoja, sitno sjeckani gospodine, trešnje rajčice, sitno sjeckane gljive, crne masline ja mlada blitva ili špinat. Sve sastojke bacite na zagrijano ulje i podlijejte s malo posoljene vode dok kvinoja ne postane mekana. Ako je ostalo vode, pričekajte da ishlapi i vaš drugi nadjev je spreman.

Kajgana

Još jedan vrlo čest, jednostavan i brz način pripreme jaja je kajgana. Gotovo svako od nas ima svoj način pripreme kajgane; neki vole da je jače pečena, dok drugi preferiraju sočniju kajganu, neki jaja umute u zasebnoj zdjelici s mlijekom, dok ih neki pak umute direktno na tavi, bez dodavanja mlijeka. Bitno je da birate svježu, domaća jaja, a da se kajgana peče na slabijoj do srednje vatri. Malo maslaca poboljšat će se i okus i kremoznost, a svakako dodajte i malo soli za bolji okus.

Pazite da vatru ugasite na vrijeme, odnosno malo prije nego li je kajgana gotova, jer će se još neko vrijeme nastaviti peći u vrućoj tavi.

Poširana jaja

Poširana jaja zahtijevaju malo vježbe jer nisu najjednostavnija za pripremu, pa vjerojatno neće uspjeti iz prve. Ipak, vrijedi truda. Najvažnije od svega je da imate iznimno svježa jaja. Lonac napunite vodom i dodajte dvije žlice okta. Kada se voda lagano proključa, vrijeme je za ubacivanje jaja. Jaja prvo oprezno razbijte u malu zdjelicu, pritom pazite da se žumanjak na raspadne.

Napravite vrtlog od vode uz pomoć žlice. Sada pažljivo spustite jaje u vodu. Jaje kuhajte oko 4 minute. Žlicom lagano gurajte bjelanjak prema žumanjku kako se ne bi razdvojili. Izvadite jaje iz vode i očistite vodu koja je višak.

Kombinacija kremastog poširanog jajeta i avokade na raženom kruhu mnogima je omiljeni doručak. Potrebni su vam kriška raženog kruha, jedno ili dva poširana jaja, pola aviokada, žlica svježe iscijeđene limete ili limuna te sol i papar. Avokado zgnječite vilicom, pomiješajte s limunovim sokom i po želji začinite sa solju i papirom. Kruh tostirajte i zatim ga premažite avokadom te preko svega stavite poširano jaje. Na vrh možete posipati čili pahuljice, sjemenke sezama ili začinsko bilje po želji. Savršen doručak je spreman!

Shakshuka

Idealan kao doručak, marenda ili ručak, shakshuka jelo koje nam dolazi s Bliskog istoka, au njemu se uživa na svim krajevima svijeta. Bit će vam potrebno nekoliko jaja, sjeckane rajčice, glavica luka, začinsko bilje i svježa paprika.

Sastojci:

  • 4 jaja
  • glavica luka
  • 2 režnja češnjaka
  • 400 g sjeckane rajčice
  • svježa paprika
  • sol
  • objasnio
  • žličica dimljene paprike
  • žličica kumina
  • žličica mljevenog korijandera ili peršina
  • žličica šećera
  • maslinovoo ulje
  • tostirani kruh
  • svježi začini po želji: bosiljak, peršin, korijander, vlasac

Postupak:

Nasjeckajte luk i pirjajte ga na maslinovom ulju u velikoj tavi. Dodajte češnjak, pa papriku narezanu na sitne kockice. Pirjajte par minuta pa dodajte sjeckanu rajčicu, začine i šećer te kuhajte na laganoj vatri 10-ak minuta.

Na vrhu pažljivo razbijte jaja te zatvorite staklenim poklopcem. Shakshuku treba lagano kuhati još 10-ak minuta, dok se umak ne reducira a jaja skuhaju. Žumanjci trebaju ostati meki, a bjelanci se trebaju skuhati. Kada je jelo gotovo, na vrh pospite peršinom, korijanderom ili svježim bosiljkom i vlascem. Poslužite uz vrući, tostirani kruh.

Jaja Benedikt

Vjerojatno najpopularniji doručak na svijetu su jaja Benedikt, au nastavku pročitajte kako ih savršeno napraviti.

Nizozemski recept za umak:

  • 3 žumanjka
  • 9 žlica maslaca
  • prstohvat soli i papra
  • 1 žlica svježeg iscijeđenog soka od limuna

Ostali sastojci:

  • 2 jaja
  • 2 kriške kuhane šunke
  • kruh

Postupak:

Prvo napravite umak. Na laganoj vatri u loncu otopite maslac. Zatim izmiksajte žutanjke, papar, sol i sok od limuna, uz polako dodavanje otopljenog maslaca.

Jaja poširate tako da zagrijete vodu u loncu, dodate dvije čajne žlice octa i prstohvat soli. Žlicom miješati sve dok ne napravite mali vrtlog u sredini lonca. U taj vrtlog zatim ubacite jaje koje ste razbili i stavili u manju posudu i kuhajte dvije-tri minte.

Kad ste napravili umak i poširana jaja, vrijeme je za posluživanje! Na tostirani kruh stavite krišku prepržene kuhane šunke i poširano jaje, pa sve zajedno prekrijte holandez umakom. I to je to!

Jaja u tortilji

Jaja u tortilji idealan je, brz i hranjiv obrok koji će vas dugo držati sitima. Ono što je odlično kod jaja u tortilji jest da se ovdje jaja mogu kombinirati i pripremati na razne načine. Primjerice, tortilju možete napraviti punjenu kajganom, sirom, šunkom i svježim povrćem, a jednako će ukusna biti i tortilja s mljevenim mesom, pikantnim umakom, začinskim biljem i jajem na oko. Igrajte se s okusima i teksturama, a ovo je odličan način za rješavanje “ostataka” iz frižidera.

Sendvič jaja iz pećnice

Sendvič, ili tost jaja iz pećnice peku se u kalupu za muffine. Tanke šnite mekog kruha prvo se stave i utisnu u kalupe za muffine, a potom se na njih slažu dodaci po želji (sir, šunka, slanina, povrće, začini) i po jedno jaje na vrh. Sendvič ili tost jaja peku se na 200 stupnjeva u pećnici sve dok bjelanjci nisu pečeni.

Jaja na oko s jogurtom

Sastojci za 1 osobu:

  • 1 jaje
  • 1 žlica grčkog jogurta
  • 1 žlica svježeg cijeđenog limunovog soka + za serviranje
  • 1 žličica maslinovog ulja + za serviranje
  • 1 žličica maslaca
  • prstohvat soli
  • crni papar
  • 1 čili paprika
  • 1 žlica svježeg nasjeckanog vlasca

Priprema:

Naravno, količinski jaja možete spremiti koliko želite pa ostale sastojke proporcionalno povećavajte.

Pomiješajte jogurt i limunov sok te smjesu prelijte u posudu u kojoj ćete jaje servirati. Ispecite jaje na maslinovom ulju i maslacu. Prebacite ga u posudu s jogurtom, posolite, popaprite, prelijte s nekoliko kapi maslinovog ulja i limuna, dodajte čili i vlasac te poslužite uz kruh po želji.

Jaja na oblaku

Posebno su atraktivna jela od jaja koja izgledaju prozračno i lagano, baš kao mali oblaci na tanjuru. Mekana struktura učinit će jutarnje zalogaje ugodnijima. Ovakva jaja razlikuju se od uobičajenih jaja na oko ili kajgane po tome što se peku u pećnici.

Bjelanjke, prije nego što ih izlijete na papir za pečenje, izmiksajte i pretvorite u snijeg, a zatim im dodajte omiljene začine po vlastitom ukusu. U ovu ‘oblačastu’ podlogu potom dodajte žutanjke i pecite nekoliko minuta. Možete ih dodatno obogatiti sirom, bosiljkom, paprikama ili lukom i jesti same ili s kruhom.

Punjena jaja

Punjena jaja ili kako se u engleskom govornom području često zovu Đavolska jaja, originalno su jelo koje može biti – koliko jednostavno, toliko i komplicirano. Puniti ih možete s bilo čime – često se radi o začinjenim žumanjcima kojima se dodaju ostali sastojci kao što su sitno sjeckana sušena rajčica, plemeniti sir, losos, sitno sjeckana piletina, ais tunom su jako ukusni. Za sve recepte nezaobilazna je osnova tvrdo kuhano jaje prerezano po pola, polegnuta kao lađice. Ako imate spretne ruke, pokušajte ih napraviti u uspravnom obliku, a oni ambiciozni svakako ćete prihvatiti izazov punjenih zaprženih ili pohanih jaja.

Zobena kaša s poširanim jajetom

Zobena kaša može biti i slana, a jaje može biti sastavni dio zobene kaše! Evo jednog super recepta!

Sastojci za 4 osobe:

  • 1 šalica sitnih zobenih pahuljica
  • 3 šalice vode
  • 2 velike žlice kozjeg sira
  • 1/4 šalice nasjeckanih prženih badema
  • objasnio
  • poširana jaja
  • nasjeckana crvena paprika
  • nasjeckane trešnje rajčice
  • vlasac

Postupak:

Za ovu zdravu slanu varijantu zobene kaše trebat će vam tek nekoliko minuta. Sve što treba u posudu dodati sitne zobene pahuljice, vodu i prstohvat soli i nakon što zavrije, ostaviti još nekoliko minuta dok se zobene pahuljice ne upiju ostatak vode i pretvoriti se u gustu kašu. Zatim umiješajte kozji sir i maknite s vatre.

Podijelite zobenu kašu s kozjim sirom u četiri zdjele i dodajte poširano jaje, nasjeckane pržene bademe i, ako želite, malo nasjeckane crvene paprike, nekoliko rajčica od višanja, vlasac i dodatnu žlicu kozjeg sira.

Pizza od jaja i avokade

Sastojci za tijesto:

  • 300 g brašna
  • 2,2 dl vode
  • 10 g germe
  • 1 žličica soli

Sastojci za premaz:

  • 1 avokado
  • 1 jaje
  • krupna morska sol
  • Origan

Postupak:

U 1 dl vode rastopite germu i dodajte malo šećera. Nakon toga je ubacite u brašno i dobro promiješajte. Tijesto ostavite barem jedan sat na toplom. Avokado operite. Prepolovite ga, izvadite košticu, oljuštite i vilicom usitnite.

Protvan premažite uljem. Tijesto koje će se nakon sat vremena sigurno udvostručiti premijesite i od njega rukama napraviti okrugao oblik i potom rasporedite po protvanu. Premažite ga pireom od avokade. Preko avokade iscijedite malo limunovog soka. Posolite. Jedno jaje razbijte na sredinu pizze. Pecite na 200 stupnjeva oko 20-tak minuta.

Ramen

Jaja su ključan sastojak najpoznatije azijske “juhe”, ramena, koji dolazi s rezancima, najčešće svinjskim mesom, nori algama, bambusom, mladim lukom i začinima. Jaja za ramen najčešće su meko kuhana jaja koja se nakon kuhanja mariniraju u soju sosu. Nakon što su jaja kuhana i ohlađena, ogulimo ljusku i jaja ubacimo u marinadu od soja sosa, mirina, vodu ili temeljac. Jaja mora biti prekrivena marinadom, au njoj mogu ostati od par sati pa sve do tri dana. Kada je ramen spreman za posluživanje, jaje prerežite na pola i poslužite na vrh ramena.

Foto: Unsplash, Instagram, Pexels

Autori: Sara Markov i Lucija Zidić

Više o temiIzvor: Journal.hr