Predviđanje poplava omogućit će sigurnost većem broju ljudi

Prirodne katastrofe su sve učestalije i intenzivnije zbog klimatskih promjena. Poplave su jedne od vodećih klimatskih prijetnji sigurnosti i egzistenciji ljudi, a procjenjuje se da svake godine utječe na više od 250 milijuna ljudi diljem svijeta, uzrokujući oko 10 milijardi dolara ekonomske štete.

Kao dio predanosti korištenja umjetne inteligencije za rješavanje klimatske krize i pomoć ugroženim zajednicama da ostanu sigurne i prilagode se njezinom utjecaju, Google je danas proširio mogućnosti prognoze poplava na 80 zemalja, dodajući 60 novih zemalja diljem Afrike, azijsko-pacifičke regije, Europe, uključujući i Hrvatsku te Južnu i Srednju Ameriku.

Nacionalne i lokalne vlasti, humanitarne organizacije i pojedinci u tim regijama sada mogu pristupiti ključnim informacijama do sedam dana unaprijed (u odnosu na 48 sati prošle godine) kako bi se pripremili i prilagodili poplavama putem Središte poplava – Googleove platforme koja prikazuje prognoze za riječne poplave, pokazujući kada i gdje će se dogoditi, u područjima diljem svijeta s ukupnom populacijom od 460 milijuna ljudi.

Platforma sada uključuje neke regije s najvećim postotkom stanovništva izloženog riziku od poplava poput Nizozemske, Vijetname, Mianmare, Laosa i Kambodže. Također, uključuje zemlje s ekstremnijim vremenskim uvjetima poput Belgije, Španjolske i Njemačke u Europi ili Srednjoameričkog suhog koridora u Nikaragviju, Hondurasu i Gvatemali.

Tvrtka nastavlja raditi na daljnjem proširenju upozorenja o predviđanju poplava u tražilicama (Search) i kartama (Maps) s ciljem da te informacije učine dostupnim korisnicima usluga kada im je najpotrebnije.

Korištenje umjetne inteligencije za pomoć ljudima u pripremi za poplave

U 2018. godini Google je započeo s predviđanjem poplava u Indiji te je usluga proširio na Bangladeš kako bi pomogao u borbi protiv katastrofalnih šteta od godišnjih poplava. Zbog napretka u tvrtkinim globalnim modelima predviđanja umjetne inteligencije i strojnog učenjau 2022. godini tvrtka je predstavila tehnologiju u još 18 zemalja, utirući put današnjem globalnom širenju.

Umjetna inteligencija obrađuje različite, javno dostupne izvore podataka, poput vremenske prognoze i satelitskih snimaka. Tehnologija zatim kombinira dva modela: hidrološki model koji predviđa količinu vode koja teče rijekom i model inundacije koji predviđa koja će područja biti pogođena i koliko će voda biti duboka.

Potpora zajednicama izloženim klimatskim rizicima

Flood Hub dio je rada tvrtke u kritičnim situacijama kako bi ljudima omogućio pristup pouzdanim informacijama i resursima u kritičnim trenucima – također uključujući šumske požare i potrese. Već više od desetljeća Google surađuje s radnicima koji su na prvoj liniji i hitnim službama kako bi razvio tehnologiju i programe koji pomažu u zaštiti ljudi, informirati ih i držati ih dalje od opasnosti.

Osim toga, kako bi se pomoglo zajednicama koje su izložene opasnostima od poplava, ali nemaju izravan pristup upozorenjima, Google.org surađuje s organizacijama kao što su Indijski crveni križ i tim za inkluzivnu ekonomiju sa Sveučilištem Yale kako bi uspostavio izvanredne mreže za uzbunjivanje obučenih i pouzdanih volontera iz zajednice kako bi povećali domet upozorenja Flood Hub. Najnoviji rezultati tima s Yalea otkrili su da zajednice s lokalnim volonterima imaju 50% veću vjerojatnost da će primiti upozorenja prije nego što voda stigne u njihovo područje – faktor koji može utjecati na život ili smrt.

Dok Google nastavlja unaprjeđivati ​​globalne modele za predviđanje poplava temeljene na umjetnoj inteligenciji, i dalje podržava ugrožene zajednice korištenjem tehnologija za ublažavanje učinaka klimatskih promjena.

Više o temiIzvor:Profitiraj.hr