Šesta konferencija o nadogradnji grada u Splitu 15. i 16. lipnja okupilo se više od 150 predstavnika hrvatskih gradova, gradske uprave i informatičkih stručnjaka koji su imali priliku poslušati inspirativne prezentacije te sudjelovati u dinamičnim raspravama. Događanje koje organizira Udruga gradova nije klasična pametni grad konferencija, već okuplja aktivne sudionike razvoja lokalne zajednice u namjeri da odgovore i riješi izazove s kojima se svakodnevno susreću u procesu digitalnog razvoja gradova i digitalne transformacije javnih usluga.

Program konferencije otvorio je gradonačelnik Splita Ivica Puljak koji je istaknuo važnost okupljanja i suradnje predstavnika gradske vlasti te razmjenu iskustava i znanja kako bi se ubrzao tempo digitalnog razvoja te podigla kvaliteta života i zadovoljstvo građana. Naglasio je i važnost kontinuiranog suradnje te istaknuo da su nedavno gradonačelnici četiri hrvatska najveća grada, Zagreba, Splita, Rijeke i Osijeka, pokrenuli zajedničku inicijativu kroz koju će redovito razmjenjivati ​​iskustva, kontakte i rješenja te tako omogućiti brži razvoj pametnih usluga za građane. Govorio je io Smart City Split aplikacija koja je građanima dostupna od 1. lipnja putem aplikacija i internetskih stranica. Osmišljena je kako bi se olakšao svakodnevni život u gradu, omogućila kvalitetnija komunikacija s gradskom upravom te pružio direktan pristup uslugama gradskih tvrtki i institucija. Aplikaciju je detaljnije predstavio Ante Kokan, konzultant za SmartCity projekte i digitalizacijute istaknuli da donosi sve važne servisne informacije i gradske vijesti na zaslonu mobitela, a nastala je u suradnji s HT grupom.

Goran Car, direktor tvrtke Combis (HT grupa) govorio je o povijesti i budućnosti Smart City koncepta te predstavio City app, rješenje koje pomaže gradsku upravu učiniti učinkovitom i transparentnom te pomaže pametnom upravljanju energijom i komunalnim uslugama. Marcel Simoner, voditelj Odjela za digitalizaciju i urbanu inovaciju grada Beča predstavio je postignuća Beča koji se diljem Europe smatra jednim od najnaprednijih gradova po pitanju digitalizacije. Cilj im je postati digitalna prijestolnica ljudi. Da bi ga ostvarili, povezali poslovanje, znanost i administraciju, pokrenuli pilot projekte te identificirali i primijenili relevantne trendove za podizanje kvalitete života u gradu koji je u posljednjih 18 godina doselio više od 300 000 ljudi pa je ove godine dosegao broj od 2 milijuna stanovnika . Također želi postati i „zeleni“ grad koji je uzor drugima, a da su na dobrom putu dokazuje i činjenica da je 50% gradske površine prekriveno zelenilom te da razvijaju urbanu agrikulturu, vinikulturu, kontinuirani zeleni pojas te sustavno brinu o zaštiti drveća. O tome kako je opsežnom projektu riječ govori i budžet gradskog IT odjela koji iznosi između 150 i 200 milijuna eura.

Željko Turk, gradonačelnik grada Zaprešića i predsjednik Udruge gradovaistaknuo je: „Živimo u dinamičnom vremenu u kojem bez tehnologije nećemo biti spremni zadovoljiti potrebe građana. Pametni gradovi sastoje se od energetske neovisnosti, digitalne i zelene tranzicije, a da bi to postiglo potrebna su značajna ulaganja, kvalitetna strategija i implementacijski alati. Zato su ovakva druženja važnija nego ikad zbog razmjene iskustava i znanja te povezivanja i međusobne suradnje na dobrobit svih građana.“

Velko Velkov iz Odjela za digitalizaciju, inovacije i gospodarski razvoj Gradskog vijeća Sofije predstavio aktivnosti koje poduzima kako bi Sofiju učinio pametnim, digitalnim, inovativnim i tehnološkim gradom. Fokus je na povećanju broja i kvalitete gradskih e-usluga, otvorenih podataka i provedbi pametnih projekata. Tijekom panela Urbani snovi: Dizajniranje bolje budućnosti Ivica Puljak (Grad Split), Martina Silov (CroAI), Armando Matijević (SplitX) i Marko Rakar (MRAK usluge) razgovarali su o dizajnu gradova budućnosti i izazovima s kojima se gradovi suočavaju na tom putu, od urbanih gužvi do zagađenja i nejednakosti. Složili su se da je umjetna inteligencija ključna tehnologija koja će u godinama koje dolaze transformirati način na koji živimo i radimo te da se treba iskoristiti kako bi građanima omogućila bolje usluge i bolje uvjete života. Puljak je istaknuo i da želi pretvoriti Split u grad koji će startupima omogućiti da testiraju i usavrše svoje inovacije te da je kod uvođenja novosti baziranih na tehnologiji jednako važno motivirati i građane na korištenje i djelatnike gradske uprave da usvoje nove modele rada koji i olakšavaju posao . Svi panelisti su se odlučili da gradovi trebaju istaknutu inovativnost, kreativnost i poduzetništvo kako bi dobili kvalitetna rješenja koja će unaprijediti postojeće usluge.

Na ploči 6 mjeseci nakon – Elektroničko uredsko poslovanje, gdje smo? Mirjana Kobešćak (Ministarstvo pravosuđa i uprave), Ana Dorić (Grad Split), Hrvoje Sagrak (Infodom) i Mladen Lovrić (Libusoft Cicom) razgovarali su o tome kako je prihvaćeno elektroničko poslovanje i kako može postati još bolje te kvalitetnije služiti potrebama građana i gradova.

Konferencija u organizaciji Udruge gradova koja okuplja 127 hrvatskih gradova i agencije Eventa01 u Splitu je okupila gradonačelnike, gospodarske partnere, pročelnike, donositelje odluka u komunalnim društvima te službenike uključene u planiranje i provedbu projekata i digitalnog razvoja. Da bi postali „pametni“, gradovi trebaju partnere s kojima će zajednički razvijati digitalna rješenja, a njih su mogli upoznati u izlagačkom prostoru tijekom konferencije.

Glavni partner konferencije je Hrvatski Telekompartner Comping, Infodom, Kralj ICT-a ja libusoft cicom. U izlagačkom prostoru svoja rješenja su predstavljena Avola, Dokument IT, Ecco’s, Forscope, HIV ja SOM natječaji. Službeno prijevozno sredstvo konferencije bili su Vijaka električni romobili. Sudionicima je na raspolaganju bilo dvadeset romobila kako bi im se omogućio čist i učinkovit način prijevoza koji čuva okoliš.

Vijesti i fotografije mogu se pr

Više o temiIzvor:Profitiraj.hr