Iako se nedavno u srpskim poslovnim krugovima ponovno aktualizira mogućnost da MOL preuzme Naftnu industriju Srbije, to se očito neće dogoditi.
Kako Poslovni dnevnik doznaje od dobro obaviještenih glasova, MOL se neće puštati u daljnje regionalno širenje već će se posvetiti svojim članicama u regiji, prvenstveno Ini. Do kraja godine trebalo bi biti finalizirano i preuimanje benzinskih crpki OMV Slovenije.
Regionalna strategija
U najboljem je interesu MOL-a da Ina ostane jaka i dobro funkcionirajuća kompanija, jedna od odlučujućih energetskih kompanija u srednjoistočnoj Europi. Proteklih tjedana u nekoliko je navrata potvrđeno da MOL nema namjeru prodati svoj udio u Ini.
Iz MOL-a poručuju kako je Ina sada u fokusu jer treba na najbolji mogući način kapitalizirati nedavne investitore. Primjerice, investicija u riječku rafineriju vrijedna 630 milijuna eura trebala bi dfonirati šire regionalne plodove, kako na hrvatskom tako i na slovenskom tržištu.
I analitičari u rafinerijskom poslovanju vide strateški zaokret MOL-a. Kako su nedavno u bilješci napisali analitičari Fitcha, opskrba naftom iz naftovoda izuzeta je od sankcije, ali rizik od prekida opskrbe uglavnom proizlazi iz naftovoda Družbe, ključnog opskrbnog pravca ruske nafte u Mađarskoj, koji prolazi preko Ukrajine, gdje je rat u tijeku.
MOL procjenjuje da trenutno može zamijeniti 80% ruske nafte, ali to ne bi dovelo do postupnog gomilanja tehničkih problema u njegovim proizvodnim pogonima. MOL trenutno koristi 30%-35% neruske sirove nafte i procjenjuje da će taj udio narasti otprilike do polovice prosinca 2023., dok potpuna zamjena bude moguća od 2025.
Teško je predvidjeti učinak potpunog trenutnog prekida isporuke ruske nafte u Mađarskoj. Međutim, pretpostavljamo da bi svi privremeni problemi mogli biti podnošljivi za MOL, s obzirom na njegov snažan financijski profil, trenutnu sposobnost promjene velikog udjela ruskih zaliha i također vjerojatno povećanje maržirafiniranja koje bi ova akcija mogla uključiti, napisali su analitičari Fitcha.
Za razliku od ostalih konkurenata u regiji, MOL još uvijek ovisi o opskrbi ruskom sirovom naftom zbog izuzeća od naftne embarge odobrene Mađarskom u lipnju 2022. Međutim, MOL trenutačno ima za cilj postati potpuno neovisan do 2025. uspostavom alternativnih ruta opskrbe sirovom naftom kroz Adria regiju , zaključuju u Fitchu
Važnost Srbije
Prije šest godina MOL je u Srbiji počeo transformirati svoje benzinske postaje prema konceptu Fresh Corner. Srbija je važno tržište za MOL iu
Više o temiIzvor:Poslovni.hr