Samo digitalnom transformacijom i stvaranjem snažnijeg inovativnog ekosustava možemo osigurati konkurentnost domaćeg gospodarstva. A upravo treba osigurati četiri europska centra za digitalne inovacije (EDIH), čije su aktivnosti tek započele. Onaj koji je danas predstavljen na FER-u, CROBOHUB++, ponudit će javnom i privatnom sektoru čak 50 usluga koje bi im trebale olakšati korištenje novih tehnologija. Uskoro bi trebao biti objavljen javni poziv za njihovo korištenje.

Oporavak, odnosno reidustrijalizacija, konačni je cilj CROBOHUB++, jednog od četiri Europska digitalna inovacijska centra (EDIH), koliko ih je osnovano u Hrvatskoj. Za planiranje postići, objasnio je Nedjeljko Perić, profesor emeritus s FER-a te savjetnik na projektu CROBOHUB++, tako što će omogućiti primjenu novih tehnologija u industriji i javnoj upravi. U konačnici, kaže Perić, Europska je unija krenula u osnivanje EDIH-a, kako bi putem njih osigurala mehanizme za provedbu digitalizacije i digitalne transformacije gospodarstva i društva. To će konkretno omogućiti povezivanje znanosti, javne uprave i gospodarstva kroz EDIH-e, rekao je Perić na javnom predstavljanju CROBOHUB++ održanom na FER-u.

Svaki se EDIH specijalizirao za točno određena područja, sektore i tehnologije. Glavne tehnologije koje će FER, kao koordinator, i partneri na CROBOHUB++, prenositi industriju, malom i srednjem poduzetništvu te javno upravljati umjetnom inteligencijom, računarstvom visokih performansi (HPC) i kibernetičkom sigurnošću. Sektori na koje se ovaj projekt, vrijedan 2,8 milijuna eura, usmjeravaju proizvodna industrija, poljoprivreda, energija i okoliš te javna i državna uprava.

Hrvoje Džapo, profesor s FER-a te koordinator projekta, kaže da su se na ove sektore usmjerili jer ih smatraju strategijama za razvoj Hrvatske. “Smatramo da ovim projektom možemo pomoći hrvatskim malim i srednjim poduzećima te javnoj upravi da brže i koherentnije provedemo digitalnu transformaciju”, ističe Džapo.

Koliko je to važno jasno pokazuje stupanj digitalizacije domaćeg javnog i privatnog sektora, a koji je među najnižima u Europskoj uniji.

A kako ćete, konkretno, doprinijeti EDIH CROBOHUB++? Pružanjem niza usluga, pojačava Džapo. Bit će ih oko 50, a mogu se podijeliti u četiri glavne kategorije. Jedan je testiranje prije ulaganja, drugi je podrška za pristup ulaganjima. Također će biti podrška u razvoju znanja i vještina te umrežavanju i stvaranju inovacijskog ekosustava.

Primjerice, navodi Džapo, svima je jasno što treba napraviti, ali donekle nejasno kako napraviti. “Mi smo tu da svojim znanjem i stručnošću usmjerimo privatni i javni sektor kako postići digitalnu transformaciju. Primjerice, ako neki poljoprivrednik mora nabaviti robota za suzbijanje korova mi ćemo mu pomoći da odabere najbolje za svoje potrebe. Također, pomagat ćemo im u primjeni umjetne inteligencije, nuditi rješenja i savjete kako proizvodni proces učiniti jeftinijim, ali i kako to sve financirati. Usto provodit ćemo edukaciju, ali i umrežavanje, kako s domaćim, tako i inozemnim partnerima. Ono što je najvažnije, svakom ćemo korisniku pristupati individualno”, objasnio je koordinator projekta.

Sve će ove usluge biti besplatne i dostupne pri raspisivanju javnog poziva, a on bi, najavljuje Džapo, uskoro trebao biti i objavljen.

Usluge neće pružati samo FER, već i partneri na projektu, a to su ICENT s FER-a, HGK, Algebra, HAMAG-BICRO, SRCE te InfoDom.

Slavko Vidović, osnivač InfoDoma, jedine tvrtke, odnosno privatnog subjekta, koji je partner na ovom projektu, objašnjava da će InfoDom provoditi edukaciju. “Fokusiramo na razvoj vještina timova. Spremnost za budućnost danas je glavno svjetsko pitanje, a da bi bili spremni morate biti digitalno i poslovno agilni. Zato je od velike važnosti pripremiti pojedince, a posebno timove, na sve brže promjene u poslovnim procesima kojima danas svjedočimo. To ćemo mi raditi”, ističe Vidović.

Nužna digitalna transformacija, ali i podizanje razine inovacijske spremnosti kako privatnog tako i javnog sektora, trebala bi doći kao rezultat rada ovog, ali i ostalih hrvatskih EDIH-ova. To je pak iznimno važno jer bez inovacija nema napretka niti jačanja konkurentnosti gospodarstva. Dobro to znaju iz dvije domaće kompanije koje su si, svojim tehnološkim rješenjima, osigurale globalnu konkurentnost – Rimac Groupe te Gideon Brothersa. Jedni su se svrstali u svjetski vrh u razvoju električnog hiperautomobila, a drugi u razvoju autonomnih mobilnih robota.

Josip Ćesić, suosnivač i glavni tehnički direktor Gideon Brothersa, objašnjava da su inovacije nekada rezultat sjajne ideje, a nekada rezultat rješavanja kompleksnijih problema za koje su potrebna velika stručna znanja. “Nalazimo se u vremenu kada je lako doći do informacija, s jedne strane, jer druge, pristup kapitalu više nije ograničen, niti rezerviran samo za određene krugove. On je danas široko dostupan stoga tvrtke koje nastaju u Hrvatskoj ili Estoniji imaju jednaku šansu za uspjeh kao i one koje nastaju u Silicijskoj dolini. Dakle, prilika da ćemo uspjeti samo zahvaljujući dobrim idejama sve je manje jer njihova realizacija nije rezervirana za mali krug ljudi. Uspjeh danas u većoj mjeri ipak dolazi kao rezultat rješavanja kompleksnih problema. Znanje stoga postaje nužno”, ističe Ćesić.

Upravo zbog toga suradnja znanosti i gospodarstva postaje glavna komponenta rasta i razvoja tvrtki, a posljedično i društva u cijelosti. A ta se suradnja očituje na dva načina, navodi tehnički direktor Gideon Brothersa, tvrtke ko

Više o temiIzvor:Poslovni.hr