Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja priopćilo je da je prve informacije o prodaji viška plina kako je to činio HEP, dobio od Hrvatskog operatora tržišta energije (HROTE) 29. lipnja.

Ministarstvo tvrdi da je predsjednik Uprave HEP-a Frane Barbarić dopisom od 5. travnja 2023. obavijestio Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja da će, kako se navodi, ‘po zapunjenju slobodnih skladišnih kapaciteta HEP dd viškove plina nastale provedbom Uredbe NN 31/2023 koristiti za vlastitu potrošnju te će provoditi njihovu prodaju na domaćem i/ili stranom tržištu, ukoliko se ne naloži drugačije postupanje u svrhu zbrinjavanja viškova plina’.

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja nije naložilo drugačije postupanje, a HEP nije obavijestio ministarstvo da će viškove prodavati po netržišnim cijenamasuprotno obavijesti koje su dostavili ministarstvu, kažu u ministarstvu gospodarstva.

Dodaju da Barbarić nije obavijestio Ministarstvo niti o popunjenosti svojih skladišnih kapaciteta niti o mogućnosti skladištenja plina u drugim skladištima plina.

– Prvu informaciju o takvoj prodaji HEP-ovog plina Ministarstvo je dobilo 29. lipnja 2023. u dopisu HROTE-a iz kojeg je vidljivo da se HEP-ov plin prodaje po netržišnim cijenama. Nakon toga je Vlada RH izmijenila Uredbu te je HEP prestao dobivati ​​plin od Ine – stoji u priopćenju.

U niti jednom od dopisa koji je HEP uputio ministarstvu ne navodi se mogućnost prodaje plina na način kako je to u konačnici HEP napravio niti se ministarstvo obavještava o postupanju Uprave HEP-a nakon zaprimljenog dopisa od 5. travnja 2023., dodaje se.

Tjednik Nacional objavio je danas dokumente prema kojima je predsjednik Uprave HEP-a Frane Barbarić četiri puta prije lipnjaupozoravao ministra gospodarstva i održivog razvoja Davora Filipovića da se hitno nešto poduzme jer će doći do ogromne financijske štete za HEP zbog gubitaka u prodaji viškova otkupljenog plina od Ine.

Prema Nacionalu, dopisi su na znanje osobno slani i predsjedniku vlade Andreju Plenkoviću te taj tjednik zaključuje kako je jasno da bi premijer i ministar gospodarstva trebali znati što se događa. Podsjeća pritom na prošlotjedne izjave Filipovića i Plenkovića da su za problem saznali tek 30. lipnja.

Dopisi su prema nacionalu stizali u Ministarstvu gospodarstva i Uredu premijera 27. siječnja, zatim je išla požurnica 1. veljače, te još dva dopisa

Više o temiIzvor: Leadermedia.hr