Nakon rekordne 2022. godine u kojoj je europsko tržište solarnih rješenja zabilježilo porast od 47% s ukupno instaliranih 41,7 gigavata (GW) novih solarnih sustava, nije iznenadila niti trend inflacije na ovogodišnjem Intersolar sajmu koji se održao u Münchenu od 16. do 18. lipnja. Na sajmu se okupilo 1250 proizvođača iz cijelog svijeta orijentiranih prema održivoj, zelenoj energiji, predstavljajući svoje trendove i inovacije koje nas očekuju na solarnom tržištu u sljedećim godinama.

Među glavnim trendovima je porast broja proizvođača usmjerenih prema energetskim rješenjima za kućanstvo. Inovativni proizvodi potpuno su fokusirani na pojedince kako bi se potaknula praksa korištenja zelene energije s naglaskom na samodostatnost na individualnoj razini, uključujući sklopive kuće, nove tehnologije primijenjene u proizvodnji solarnih panela i potpunu softversku post-prodajnu podršku kupcima. Ključne smjernice ovog trenda su omogućavanje vlasnicima stambenih objekata da generiraju i koriste solarnu energiju na vlastitoj lokaciji, uz povećanu dostupnost i pristupačnost solarnih i drugih energetskih rješenja za kućnu upotrebu, zahvaljujući EU direktivama koje promoviraju čistu energiju.

Primjetan je i trend rasta potražnje za skalabilnim rješenjima. Velik broj tvrtki predstavio je napredne tehnološke i softverske opcije koje omogućuju pokretanje i proširenje projekata koji koriste zelenu energiju. Ovaj trend usmjeren je prema pojedincima i organizacijama s ciljem aktivnog sudjelovanja u tranziciji prema obnovljivoj energiji. Ključni aspekti uključuju fleksibilnost ulaska u proces zelene tranzicije s malim kapacitetima te postupno proširenje tijekom vremena. Tehnologija i poticanje rasta inicijativa usmjerenih prema tranziciji ka zelenoj energiji imaće ključnu ulogu u ovom trendu.

Još jedan od značajnijih trendova na sajmu Intersolar 2023 odnosi se na standardizaciju softvera za rad na terenu u industriji zelene energije. Mnoge se tvrtke suočavaju s izazovima različitih integracija softverskih rješenja i tradicionalnih papirnatih procesa koji se još uvijek koriste za inspekcije, instalacije i održavanje. Sukladno tome, sve veći naglasak stavlja se na razvoj standardiziranog softverskog rješenja koje pojednostavljuje i optimizira aktivnosti na terenu, poboljšavajući ukupnu učinkovitost i suradnju među sudionicima. Ključni aspekti ovog trenda uključuju potrebu za jednim softverskim rješenjem za poboljšanje produktivnosti, eliminaciju višestrukih alata kroz standardizaciju i važnost optimizacije procesa.

Naglasak na sigurnosnim rješenjima je također primjetan. Budući da montaža solarnih sustava ima fizički aspekt, ova industrija je izuzetno orijentirana na održavanje visokih sigurnosnih standarda i regulatorne usklađenosti. Sigurnosni alati i procesi sigurnosnih inspekcija koji podržavaju fizičke aspekte vezanih poslova uz instalacije privukli su velik broj zainteresiranih posjetitelja ovogodišnjeg Intersolara.

Među zapaženim izložbenim prostorima bila je ona tvrtka Dobro Mijednog od top 10 svjetskih proizvođača solarnih rješenja koja na hrvatskom tržištu nastupadvostruko doo

Hrvatska tvrtka koja se bavi elektroenergetskim uslugama, predstavila je široki portfelj GoodWeovih proizvoda na tržištu. GoodWe je specijaliziran za dizajn, proizvodnju i distribuciju solarnih invertera i rješenja za pohranu energije. Njihov portfelj visokokvalitetnih proizvoda pokriva potrebe privatnih korisnika, komercijalnih i velikih energetskih postrojenja. Osim inverterskih i baterijskih rješenja za solarne sustave, GoodWe nudi i platforme za nadzor i pametne sustave za upravljanje energijom kako bi korisnici mogli pratiti i optimizirati proizvodnju i potrošnju energije.

Nakon uspjeha njihove linije naprednih hibridnih pretvarača, GoodWe je predstavio potpuno novu liniju rješenja za pohranu energije posebno dizajniranih za komercijalni i industrijski sektor. Njihova linija EcoSmart Commercial pruža impresivne mogućnosti skladištenja energije kako bi zadovoljila brzo rastuću potražnju u komercijalnom i industrijskom sektoru.

U Intersolaru je predstavljen i novi izdržljivi string inverter snage do 350 kW. Inverter je razvijen da radi bez prekida čak iu uvjetima visokih temperatura, smanjujući troškove proizvodnje električne energije za velike projekte. Uz to, GoodWe nudi kompaktnu srednjenaponsku stanicu koja se lako kombinira s njihovim string inverterima, zaokružujući tako ponudu cjelovitog industrijskog rješenja.

Nova linija proizvoda uključuje širok izbor kompatibilnih rješenja koja uključuju pretvarače, baterije i pripadajuću opremu za komercijalno-industrijske primjene. Modularni dizajn sustava također pruža praktična rješenja sve u jednom.

Kompletan portfelj rješenja za pohranu energije za kućanstvo dostupan je pod nazivom EcoSmart Home, a proizvodi su dizajnirani za optimizaciju proizvodnje i potrošnju energije dobivene solarnom energijom. Radi komercijalnog uspjeha na tržištu, EcoSmart Home i dalje proširuje svoj portfelj proizvoda. Posjetitelji Intersolara imali su priliku upoznati se s novim ET hibridnim inverterom i visokonaponskim baterijama Lynx F prije njihovog službenog lansiranja.

Razvoj proizvoda jedan je od ključnih faktora uspjeha tvrtke GoodWe, koji se neprestano inovira i širi kako bi stvorio vrijednost za svoje korisnike. U skladu s tim, u svrhu plasmana naprednih solarnih rješenja, tvrtka dupliramje ostvarila partnerstvo s GoodWe, prepoznajući njihovu predanost razvoju proizvoda i neprestanoj inovaciji kako bi stvorili vrijednost za svoje korisnike na hrvatskom tržištu.

Više o temiIzvor:Bug.hr