Diljem svijeta primjena umjetne inteligencije je u zamahu, a time i naporima da se pronađe pravi način njezine primjene i regulacije. Zbog potencijala rasta poslovanja pojačanog korištenja umjetne inteligencije, tvrtke imaju velik interes za nju, ne postoji velika opasnost od poslovnih promašaja zbog pogrešnih ishoda koje njezino korištenje može proizvesti.

Prvo zato The Boston Consulting Groupa ističe da suodgovorno korištenje umjetne inteligencije i stvaranje nove vrijednosti neraskidivo su povezane te bi trebale što prije početi utjecati na odgovorno korištenje umjetne inteligencije tvrtke jer će na taj način unaprijediti njezinu aplikaciju u poslovanju i smanjiti mogućnost pogrešaka.

Kako bi trebalo izgledati strategija i primjena načela odgovorne umjetne inteligencije? Kako se razlikuju poslovni ciljevi i tržišta, izgleda da će se razlikovati i regulativa umjetne inteligencije. U Singapuru je još 2019. uspostavljen okvir odgovornog upravljanja umjetnom inteligencijom uspostavljanjem načela, a ne propisivanjem kazni, za privatni sektor. S druge strane, EU je agresivnija. Predložena zakonska rješenja predviđaju zabranu biometrijskog nadzora kao što je korištenje tehnologije prepoznavanja lica u javnom prostoru, kao i zabranu stvaranja osobnog kreditnog rejtinga kroz sustav ocjenjivanja aktivnosti na društvenim mrežama. EU kazne predviđaju u visini šest posto ukupnih godišnjih prihoda poduzeća u slučaju korištenja zabranjenih tehnologija.

Pravila, uvjeti na tržištima, potrebe tvrtke, kao i vizije primjene umjetne inteligencije se razlikuju, tako da je teško propisati udžbenički pristup korištenju odgovorne umjetne inteligencije. Ne, BCG je, u sklopuistraživanje načina na koje se tvrtka može pripremiti za nadolazeću regulativu, izdvojiopet savjeta tvrtkama kako da se pripreme za regulaciju umjetne inteligencije u EU i drugim tržištima,tvrtka koja usvoje ta načela bit će bolje pripremljena na bilo koji oblik regulativne umjetne inteligencije i korištenje svih mogućnosti te moćne tehnologije.

1. ​Označite lidere odgovorno korištenje umjetne inteligencije

Imenovanje osobe odgovorne za primjenu načela odgovorna uporaba umjetne inteligencije ključna je za kontinuiranu inteligentnu primjenu inicijative. Najbolji voditelji za primjenu tzv. Inicijative odgovorne umjetne inteligencije (RAI) su multitalentirani: razumiju proces donošenja politike, tehničke zahtjeve i potrebe poduzeća.

Oni mogu te elemente integrirati u koherentnu strategiju koja stvara koristi od umjetne inteligencije, pridržavajući se širine vrijednosti tvrtke i osiguravajući da je tvrtka u skladu s novonastalim propisima. Također, stvaraju timove koji predstavljaju različite dijelove tvrtke, od pravnih, preko ljudskih resursa, informatike do marketinga, te zajedno osmišljavaju i vode RAI programe. Ovi odnosi omogućuju implementaciju RAI inicijative u cijeloj tvrtki.

2. ​Izradite i usvojite okvir za etičku umjetnu inteligenciju

U srcu svake odgovorne umjetne inteligencije su načela i pravila etičkog korištenja umjetne inteligencijekoje tvrtke stvaraju i usvajaju u svoje kultura tvrtke. Time se stvaraju čvrsti temelji za prihvaćanje novih regulatornih zahtjeva u bilo kojem obliku bez ometanja realizacije poslovnih ciljeva i ulaganja. Uzmimo za primjer pravila koja reguliraju korištenje tehnologije za prepoznavanje lica.

Zahtjevi američkog Zakona o privatnosti biometrijskih podataka i predložene uredbe EU razlikuju se. Međutim, tvrtka koja posluje na oba ova tržišta trebala bi se pridržavati okvira etičke primjene umjetne inteligencije ulaganjem i korištenjem tehnologije za ublažavanje privatnosti, snažno štititi privatnost, strogo dokumentirati sve aplikacije i koristiti sve moguće mjere potrebne za usklađivanje s regulatornim zahtjevima. , bilo u SAD -a, ili EU. U središtu svakog propisa jedan je cilj, fradogovoran pristup korištenju umjetne inteligencije, a načela etičnog korištenja umjetne inteligencije njezino će korištenje učiniti odgovornim.

Čak dvije trećine kompanija koje je BCG pripojio za DAI indeks već stvaraju okvir za etičko korištenje umjetne inteligencije. To uključuje svrsishodan pristup stvaranju AI aplikacije: osiguravanje da dizajneri aplikacije od samog početka razumiju ciljeve AI sustava i rezultate koje on može generirati.

Druga je mjera transparentnost: informiranje korisnika o tome kako umjetna inteligencija koristi njihove podatke i objašnjavanje principa rada algoritama. Kada tvrtka zna kako objasniti kako radi njihova umjetna inteligencija, one grade povjerenje. Oni također pomažu u usvajanju umjetne inteligencije od strane zaposlenika i kupaca. Učinkovita obuka kroz promicanje RAI prakse i ciljeva u tvrtkama, kao i komunikacija glavnih poruka o odgovornom korištenju umjetne inteligencije unutar i izvan tvrtke dodatno povećavaju transparentnost.

3. ​Formalizirajte mehanizam povratne veze za alarmiranje nepredviđenih rezultata

Većina postojeće i predložene regulative zaziva snažno i odgovorno upravljanjeja ljudsku odgovornost. To je u skladu s temeljnim pravilom odgovornog korištenja umjetne inteligencije: uključenost ljudi u sve procese i platforme umjetne inteligencije. Gotovo sve tvrtke slažu se oko svrhe umjetne inteligencije ojačati ljudske kapacitete, a ne zamijeniti ih, te već koriste to načelo. Ne, razlika je u tome kako se primjenjuje.

Svaki RAI program trebao bi imati povratnu petlju, mehanizme revizije i jasna pravila za alarmiranje u slučaju neočekivanih rezultata. I tu već prednjače digitalno najzrelije tvrtke: dvostruko je vjerojatnije da će primijeniti ove elemente RAI programa i razumjeti njihovu važnost od manje zrelih konkurenata.

4. Stvorite sustav revizije RAI programa, integrirajte alate i metode

RAI producira životni vijek sustava umjetne inteligencije. Cilj im je identificirati i riješiti probleme koje je ranije moguće u fazi razvoja i ostati na oprezu nakon pokretanja aplikacije. Organizacije koje su u stanju nadzirati efekte umjetne inteligencije tijekom cijelog uporabnog ciklusa uspijevaju zadobiti povjerenje kako vlasti, tako i kupaca. Za početak primjene središnjih načela RAI poput transparentnosti i uključivosti u izgradnji i primjeni algoritama.

Nadalje, tvrtke bi trebale izgraditi ili usvojiti alate za provedbu cjelovite revizije ne samo algoritama, nego i poslovnih procesa i ishoda. Te bi revizije treble bile kontinuirane inteligencije, kroz razvoj, izradu prototipa i skaliranu primjenu.

5. Sudjelujte u ekosustavu odgovorne primjene umjetnosti

Više o temiIzvor: Leadermedia.hr