Cijene nafte zadržale su se u ponedjeljak na međunarodnim tržištima ispod razine od 74 dolara budući da je zabrinutost za gospodarstvo prevagnula nad geopolitičkim rizikom za opskrbu zbog pobune skupine plaćenika protiv ruske vlade.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila gotovo nepromijenjena u odnosu na otvaranje trgovine na kraju prošlog tjedna i iznosila je 73,82 dolara. Značajnijih promjena nije bilo ni na američkom tržištu, gdje se barelom trgovalo po 69,02 dolara.
Tržišta su pozorno pratila rasplet pobune skupine plaćenika Wagnera protiv vlade u Moskvi koja je buknula u petak navečen, a ugasila se za manje od 24 sata. Wagnerovci su se povukli iz zauzetog stožera ruske vojske u Rostovu na Donu, na jugu Rusije, i prekinuli su marš na Moskvu, u zamjenu za amnestiju, što je stišalo strahovanja u poremećajima u opskrbi ruskim barelima.
Tržišta mogu utjecati na umjereno veće šanse za nestabilnost u Rusiji i potencijalne poremećaje u opskrbi u cijenama, prema analitičarima američke investicijske banke Goldman Sachs, ali bi utjecaj na cijene mogao biti ograničen jer su ponuda i potražnja na fizičkom tržištu nepromijenjene.
– Geopolitika trenutno ne utječe previše na tržište. Dominira ekonomija, a ne geopolitika – objasnio je Daniel Yergin iz S&P Globala.
Tržište je prošli tjedan zabrinula najava američke središnje banke da još nije završila s ciklusom podizanja kamatnih stopa, što bi moglo zaustaviti gospodarski rast i potražnju za naftom.
Fedova najava podudarila se s razočaravajućim podacima iz kineskog gospodarstva.
– Kineski gospodarski rast bio je noćna mora za robna tržišta, posebno za tržište nafte i industrijskih metala – napisala je u bilješci analitičarka CMC Marketsa Tina Teng.
U SAD-u dv
Više o temiIzvor: Leadermedia.hr