Analiza koju je proveo Atlantsko vijeće otkrila je da 130 zemalja koje čine 98 mjesto svjetskog BDP-a, istražuje digitalnu vrijednost središnje banke (CBDC).

11 zemalja djelomično je pokrenuo CBDC, a ogledni primjer je Dubina.

CDBC trendovi

Istraživanje je procijenilo da se 95 zemalja pridružilo CBDC utrci u posljednje tri godine. Trenutno je 130 zemalja uvelo neke programe, a mnoga su razvijena gospodarstva, poput Japana, Južne Koreje, Australije, Velike Britanije i drugih. Većina zemalja (46) trenutno je u fazi ‘istraživanja’, dok je 21 zemlja pokrenula pilot-testove.

– Gotovo svaka zemlja skupine G20 ‘ostvarila je značajan napredak i uložila nova sredstva u te projekte u posljednjih šest mjeseci – naveo je Atlantic Council.

Nacije koje su najodlučnije izdati digitalnu verziju svojih službenih valuta uključuju Kinu, Nigeriju, Uspostavljeni su, Jamajku i drugim karipskim otocima.

Kineske vlasti uvelike su nekoliko inicijativa za popularizaciju digitalnog juana. Veliki lokalni gradovi poput Shenzhene, Jinane i Lianyungane ponudili su brojne aktivnosti za ovogodišnji Proljetni festival kako bi se potaknulo korištenje CBDC-a. Prije toga, dužnosnici su dopustili digitalna plaćanja juana tijekom Zimskih olimpijskih igara 2022. održanih u Pekingu.

Prema analizi, napredak retail (retail) CBDC-a u SAD-u je ‘zaustavljen’. S druge strane, najveće svjetsko gospodarstvo napredovalo je na veleprodajnom (za banke) CBDC-u.

– Od ruske invazije u Ukrajini i odgovora na sankcije G7, razvoj veleprodajnog CBDC-a se udvostručio – tvrdi tvrtka koja stoji iza studija.

Ostala vodeća gospodarstva poput Japana i Ujedinjenog Kraljevstva razvijaju prototipove i razmatraju javno savjetovanje o konačnom izdavanju CBDC-a.

Europska središnja banka također je pokazala namjeru uvođenja digitalnog eura. Europska komisija nedavno je rasvijetlila projekt, opisujući ga kao alternativno rješenje za plaćanje koje se koristi u internetskom i izvanmrežnom trgovanju.

Sa svoje strane, Brazil i Indija namjeravaju lansirati svoj CBDC ove sljedeće godine. Banco Central do Brasil nedavno je ovlastio Mercado Bitcoin da sudjeluje u projektu zajedno s financijskim softverom fintech Sinqia, brokerskom tvrtkom Genial i drugima.

Za i protiv CBDC-a

Postoje različiti razlozi zašto bi središnja banka nastojala pokrenuti takav proizvod. Atlantsko vijeće vjeruje da bi CBDC-ovi mogli promicati financijsku uključenost pružanjem pristupa novcu stanovništvu bez bankovnih usluga, uvođenjem konkurencije na lokalnim monetarnim tržištima, povećanjem učinkovitosti namire i nižim naknadama za transakcije.

S druge strane, CBDC se jako razlikuje od kriptovaluta, koje su poznate po svojoj decentraliziranoj prirodi.

CBDC-ove će izdavati i kontrolirati središnje banke, što znači da bi mogle raditi protiv privatnosti ljudi. Brojni pojedinci upozorenje

Više o temiIzvor: Leadermedia.hr