Strategijom je obuhvaćena obnova stambenih i nestambenih javnih i privatnih zgrada na cijelom području Federacije Bosne i Hercegovine.
Treća, ujedno i završna konferencija u procesu izrade Strategije dugoročne obnove građevinarstva u Federaciji BiH za razdoblje do 2050. godine održana je prošlog tjedna, a konzultanica tvrtke Ceteor, Leonida Hadžimuratović, upoznala je prisutne sa nacrtom dokumenta, njegovim sadržajem i procesom izrade.
Posebno je istaknuto da je dokument nastao kao dokument za Federaciju BiH, ali i za svaki kanton pojedinačno, od osnovnog stanja do scenarija, potrebnih sredstava, prioriteta i mjera kao niza programa i planova koji će osigurati provedbu navedenih prioriteta i mjera.
Strategijom je obuhvaćena obnova stambenih i nestambenih javnih i privatnih zgrada na cijelom području Federacije Bosne i Hercegovine, s posebnim razradom obnove pojedinih kategorija građevina, kao što su nacionalni spomenici i odabrane građevine.
Posebno je razrađeno pitanje bespravne gradnje kao neposredne pripreme provedbe Startegije, posebno u stambenom sektoru. Ovim dokumentom obrađena je i tema “energetskog siromaštva”, kao posebna oblast koja uvelike utječe na realizaciju postavljenih ciljeva, priopćeno je iz Federalnog ministarstva prostornog uređenja.
Profesorica Džana Kadrć, konzultantica na izradi Strategije, dala je detaljnu analizu predloženog scenarija, koji je nazvan ambicioznim, te dva “rezervna scenarija” za slučaj da se u prvom trogodišnjem razdoblju provedbe Strategije pokaže da je ambiciozni scenarij realan. ne može se realizirati.
Osim broja građevina po vrstama i namjenama te potrebnih financijskih sredstava za njihovu realizaciju kroz desetljeća 2030., 2040. i 2050., ambiciozan scenarij donosi i analizira tržišta rada i kapaciteta građevinskog sektora koji bi trebao “isporučiti” Strategiju. Stambeni fond FBiH može se ocijeniti en
Više o temiIzvor:Poslovni.hr