Na europskim burzama u utorak prije podne najvažniji indeksi stagnirali su nadomak najviših razina u zadnjih pet mjeseci, dok investitori iščitavaju pristigla financijska izvješća kompanija za drugo tromjesečje.
Paneuropski indeks Stoxx 600 bio je oko 9.30 nepromijenjen u odnosu na prethodni dan, na 465,65 bodova. Istodobno je londonski FTSE indeks porastao 0,06 posto, na 7683 boda, dok je frankfurtski DAX izgubio 0,19 posto, na 16.161 bod, a pariški CAC 0,15 posto, na 7415 bodova.
Među sektorskim indeksima, najviše je rasla rudarska industrijaporasla za 2,3 posto, nakon rasta cijena metala na Londonskoj burzi dok se ulagači nadaju jačoj kineskoj potražnji nakon što su tamošnji čelnici najavili nove politike za poticanje domaće potražnje.
Osjetno su porasle i cijene dionica proizvođača luksuzne robe LVMH i Richemonta, koje su izrazito izložene kineskom tržištu, i to više od jedan posto.
Investitori prate i objave financijskih izvješća kompanija čekaju u četvrtak zasjedanje Europske središnje banke u potrazi za naznakama daljnjeg smjera monetarne politike u eurozoni.
Cijena dionice Unilevera skočila je više od pet posto nakon što je div izvijestio o snažnom rastu prodaje. Ali Bayerove dionice pale su za 2,6 posto jer je smanjio ciljnu zaradu za ovu godinu.
Vlada zabrinutost zbog kineskog tržišta nekretnina
Na azijskim burzama u utorak je vladalo dobro raspoloženje zahvaljujući najavi Kine da će pojačati podršku svom gospodarstvu, čiji oporavak nakon pandemije posrće, što je znatno podiglo kineske burze.
MSCI-jev indeks azijsko-pacifičkih dionica bez Japana porastao je 1,2 posto, prekinuvši šestodnevni gubitnički niz, ponajviše zahvaljujući skoku kineskih dionica.
I dok je tokijski Nikkei indeks oko 6,30 sati bio u blagom minusu od 0,3 posto, kineski burzovni indeksi imali su snažnu izvedbu. Indeks šangajske burze bio je u plusu 1,55 posto, a burze u Hong Kongu čak 3,4 posto.
Najveći razlog za zabrinutost ulagača i dalje je kinesko tržište nekretnina, pri čemu su cijene dionica i obveznica nekretninskih kompanija u toj zemlji u ponedjeljak zabilježile najnižu razinu u posljednjih osam mjeseci, zbog straha od krize likvidnosti u dva najveća građevinska developera u toj zemlji.
Kineska državna novinska agencija objavila je da će se Kina prilagoditi i optimizirati politiku nekretnina na vrijeme, kao odgovor na ‘značajne promjene’ u odnosu ponude i potražnje na tržištu nekretnina.
Erin Xin, ekonomistica u HSBC-u, smatra da bi ta objava mogla sugerirati daljnje prilagođavanje politike prema nekretninskom sektoru, kao i moguću veću podršku tom sektoru. Cijene dionica kineskih nekretnina skočile su danas u prosjeku za 10,5 posto.
U SAD-u se čeka odluka Feda
Njujorški Dow Jones indeks porastao je 183,55 bodova ili 0,52 posto, na 35.411 bodova, čime je ojačao 11. dan zaredom, što je njegov najdulji neprekinuti niz rast još od 2017. godine. Ujedno, na najvišoj razini od travnja lani.
Istodobno, indeks S&P 500 ojačao je za 0,4 posto, na 4,554 boda, a skroman rast ostvario je i Nasdaq, za 0,19 posto, na 24,058 bodova.
Dow je jučer ponajviše porastao zahvaljujući do skoka cijene dionice naftne kompanije Chevron za gotovo dva posto, budući da je izvijestila o snažnoj dobiti u drugom tromjesečju.
Tehnološki Nasdaq, pak, imao je jučer nešto slabiju izvedbu jer investitori traže prilike za ulaganje u dionice izvan tehnološkog sektora, čime podižu cijene dionica u sektorima poput energetskog i bankarskog.
– Vidimo kako investitori počinju ulaziti u druge sektore, odnosno možda počnu monetizirati dobit od ulaganja u tehnološke dionice i ulagati u druge dijelove tržišta za koje smatraju da su malo bolja prilika – ističe.Randy Frederickdirektor trgovine i izvedenica u Schwab centru za financijska istraživanja.
Ipak, Nasdaq je od početka godine u plusu 34,3 posto, nadmašivši svoju izvedbu ostalim indeksima i zahvaljujući rastu cijena dionica velikih tehnoloških kompanija na krilima optimizacije oko umjetne inteligencije te očekuje da će Fed uskoro zaustaviti ciklus zaoštravanja monetarne politike. Investitori sada čekaju objavu poslovnih rezultata Micosofta, Googleovog vlasnika Alphabeta i Meta Platforme ovoga tjedna, koji bi trebali opravdati njihovu jako visoku valutu.
Trgovanje se i dalje odvija u sjeni ovootjednog zasjedanja Feda, a većina analitičara i investitora očekuje da će Fed ponovno podići kamatne stope za četvrtinu postotnog boda, ali i najaviti da će završiti s ciklusom njihova podizanja, nakon što su podaci ovoga mjeseca ukazali na dezinflaciju, odnosno usporavanje inflacije.
Euro pod pritiskom zabrinutosti oko moguće recesije u eurozoni
Na deviznim tržištima, dolarov indeks, koji mjeri izvedbu dolara prema košarici šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je 0,34 posto u odnosu na dan ranije, na 101,39 bodova.
Tečaj eura pritom se ponešto oporavio, nakon što je u ponedjeljak potonuo 0,5 posto prema dolaru, na najnižu razinu u zadnja dva tjedna od 1,1059 dolara, zbog zabrinutosti investitora da bi u eurozoni mogla izbiti recesija nakon što je najnoviji podatak o poslovnoj aktivnosti u eurozoni ukazao na njezino smanjenje
Više o temiIzvor: Leadermedia.hr