Budući da je Hrvatska u posljednjih nekoliko desetljeća postala popularna turistička destinacija, ne čudi da je interes za nekretninama u Hrvatskoj u istom razdoblju jako porastao.
Ne postoji slično iskustvo poput kupovine nekretnine u Hrvatskoj. Ponekad je riječ o potpisivanju predugovora i konačne prodaje već sljedeći dan, a nekad je to dugi postupak kupnje koji se proteže i kroz nekoliko godina.
Međutim, postoje kvalitetni vodiči za kupnju nekretine u Hrvatskoj koji olakšavaju postupak pronalaska i ulaganja u imovinu iz vaših snova, od zakonskih zahtjeva do zamki koje treba izbjegavati. Prije toga slijedi nekoliko važnih koraka za uspješnu kupnju.
Odaberite dobro vrijeme
Budući da je Hrvatska u posljednjih nekoliko desetljeća postala popularna turistička destinacija, ne čudi da je interes za nekretninama u Hrvatskoj u istom razdoblju jako porastao. Naime, unatoč globalnom trendu pada na tržištu nekretnina, Hrvatska je zabilježila porast vlasništva nad kućama tijekom posljednjeg desetljeća. Kupnja nekretnine u Hrvatskoj je sjajna odluka za one koji žele ulagati u održivo tržište nekretnina, ali i za ljude kojima je potreban savršen drugi dom, vikendica ili kuća za odmor.
Mnogi prepoznaju Hrvatsku kao idealnu zemlju za život, dolazak u mirovinu ili samo uživanje u odmorima ljeti, ali i zimi. Turizam je veliki razlog koji privlači strane investitore pa odatle dolaze najveća ulaganja. S obzirom na to, najbolje vrijeme za traženje nekretnina u Hrvatskoj, posebno obalnom području Jadranskog mora, je neposredno prije glavne sezone (ožujak i travanj), odnosno u jesen (rujan, listopad i studeni).
Budite sigurni da ispunjavate sve uvjete
Ovo posebno vrijedi za strane državljane. Naime, prema Poreznoj upravi, najviše nekretnina u Republici Hrvatskoj u posljednje tri godine, od ukupno 13.883 nekretnine pripale su slovenskim državljanima – čak 40,86% ukupnog broja stranaca koji su investirali u nekretninu. Nakon njih slijede Nijemci s 12,66% i Talijani s 11,34% ukupne prodaje. Dakle, stranci mogu kupiti nekretnine u Hrvatskoj, bilo da su državljani EU ili ne, ali im je potrebna suglasnost Ministarstva pravosuđa i Ministarstva vanjskih poslova. Suglasnost mogu dobiti građani onih zemalja s kojima je Republika Hrvatska potpisala sporazum o uzajamnosti, a u iznimnim slučajevima i drugi. Međutim, cijeli se ovaj postupak može pojednostaviti angažiranjem agenta za prodaju nekretnina koji će pronaći željenu nekretninu i ovlašten je da za vas napravi su potrebnu birokraciju.
Pronađite pouzdanu agenciju za promet nekretninama
Kupnja i zakup nekretnina najčešće se obavljaju putem tvrtki specijaliziranih za pružanje usluga u području komercijalnih nekretnina i upravljanja investicijama. Ako ispunjavate uvjete za kupnju nekretnine u Hrvatskoj, obratite se licenciranoj tvrtki za promet nekretninama ili ovlaštenom zastupniku da biste saznali što je dostupno i po kojoj cijeni. Postoje iskusni trgovci s mnogo iskustva na tržištu nekretnina u Hrvatskoj koji govore vašim jezikom, za razliku od mnogih vlasnika nekretnina u Hrvatskoj.
Ako vas zanima ova tema, vrlo korisne informacije možete pronaći na sljedećem linku: https://croatiarealestates.com/.