Ako ste ljubitelji kompjutorskih igara, ako vam je to stvarno umijeće i strast, ne postoji razlog da se taj hobi ne pretvori u izvor prihoda. Živite li u svijetu okruženi takvim sadržajem, potpuno vam je jasno da svaki profesionalni gejmer, ako tako odluči, može postati poduzetnik, odnosno da može ostvariti neki prihod igranjem. Neki će, kao iu svakom drugom poslu, biti bolji i uspješniji od drugih, za druge će biti samo džeparac, no dok je tu prilika, zašto ga ne iskoristiti?

U igrama doista je mnogo prilika za zaradu. Jedan od načina, koji je i najunosniji, jest da razvijete vlastitu igru koja će postati novi ‘Minecraft’ i zaluditi milijune i milijune klinaca diljem svijeta i monetizirati sve što dotakne ili pak ‘The Last of Us’, koja će se pretvoriti iz igre u najbolju seriju koju je HBO ikada producirao. A producirao je i ‘Igru prijestolja’. Drugi je način da, primjerice, razvijete novu softversku tehnologiju koji će se implementirati u igre i revolucionirati način na koji se igraju. Ako nemate te vještine, treći način, o kojem ćemo pisati, postao je profesionalni igrač.

Trenutačno u svijetu ima toliko poznatih profesionalnih gamera da ih je teško pobrojati prema prihodima i profitu, ali ako ih pitate za neki univerzalan savjet, kako prijeći iz gamera čija se majka ili partnerica žali da i on troši puno vremena pred ekranima, a neka se bave nečim ‘pametnijim i ozbiljnijim poslom’, postoje neke smjernice koje vam mogu pomoći da se približite esport areni, gdje novac doslovno pada s neba. Ne pada, ali je skoro…

Ništa bez kamere

Od onih koji su ondje i završili može se čuti da postoji redoslijed kako se profilirati. Najprije treba otvoriti kanal na YouTubeu na kojem prenositi videosadržaj koji ćete stvarati, ne samo igricu već i video sam sebe kako igrate. Kamere definitivno ulaze iu vaš svijet, zato se počešljajte i skinite pidžamu. Drugi je savjet koji se ne smije preskočiti Twitch, prijenos svega toga uživo na toj platformi. Komunikacija je bitna: morate se komunicirati s fanovima, sljedbenicima, pratiteljima i onima koji su na vaš sadržaj došli samo sipati žuč. Budite odmjereni u toj komunikaciji. Ako pak vaš talent još nije prepoznat, možda vas lokalna tvrtka za proizvodnju igrica angažira kao testera, što je još jedan sasvim solidan način življenja od gejmanja.

A kad sve to učinite, još uvijek nije garancija da ćete za dan-dva nastupati u esport arenama sa zlatnim sponzorima koji su itekako shvatili koliko je korisno i korisno biti tamo i nećete ništa sudjelovati u onim sportskim događajima koji su ponekad gledaniji od svjetskih prvenstava. Da biste se tamo uopće približili i postigli nešto, morate se izdvojiti iz mase streamera koji igraju igrice.

Pažljivo odaberite igru u kojoj ste najbolji i smislite kako privući pozornost većeg broja ljudi, a to znači da morate imati strategiju. Vrlo dobar način da vas primijete jest i da vodite blog o igranju. Stručnjaci za igrice mogu pisati o onome što znaju. Na primjer, kao bloger možete kreirati vodiče za igre, razgovarati o računalima i drugoj opremi, opisivati ​​najnovije ponude kompanija za igre i općenito omogućiti ljudima da budu u tijeku. Potrebno je puno truda i vremena da počnete zarađivati ​​na svom blogu. To vrijedi i za druge mreže. Vodite blog na TikToku ako vam se ne da pisati ili ga spojite s kanalom na YouTubeu​.

Vježba, vježba i vježba

Imajte na umu da je esport izrazito konkurentan; milost ondje ne tražite, ali i ne nudite je drugima. Turniri se održavaju diljem svijeta, nagrade su, rekli smo, vrlo, vrlo bogate, zbog čega ne postoji previše prijateljstava unutar timova, a kamoli kad nastupaju pojedinci, to više što do vrha dolazi tek nekoliko najboljih.

Kad je riječ o profesionalnom igraču, važno je imati dobro razvijene reflekse i motoriku te da je potkovan znanjem o igri. Dok streameri trebaju zabaviti svoje obožavatelje i biti društveni, profesionalni igrači samo se moraju usredotočiti na to da budu talentirani i posvećeni. Ti profesionalci svakodnevno provode sate i sate trenirajući svoje majstorije u danom esportu, radeći jednako naporno kao i tradicionalni sportski igrači, samo na drugačiji način. Bit je ​natjecateljskog igranja da budete najbolji, zato vaši refleksi i znanje igre uvijek moraju biti u vrhunskoj formi. A to se postiže vježbom, vježbom, vježbom.

Naravno, poziv za sudjelovanje na najvažnijem esport turniru neće pasti s neba, zato važno sudjelovati na natjecanjima. Bilo kakvima. Čak su i lokalni, amaterski esportski događaji dobri i za vježbanje i za izgradnju vašeg brenda jer na licu mjesta možete naučiti kako drugi igrači igraju u natjecateljskom okružju, a osim toga dobro je osvijestiti i naučiti kako ne pokleknuti pod pritiskom javnog natjecanja.

Drugi je mogući način da se pridružite se profesionalnom esporturaznih korištenja na liniji stranica za traženje timova. Na njima talentirani igrači mogu postati profesionalni prijavom na otvorena mjesta u različitim na liniji timovima. Osim toga, možete pronaći mjesta za različite razine sposobnosti, od vrhunskih majstora do zlatnih/srebrnih hobista. Neka mjesta, poput Team-Seeka i drugih, mogu biti od koristi u tome. Tako ćete moći i uspostaviti veze koje će vas dovesti na profesionalnu scenu. Umrežavanje je, kao iu bilo kojem drugom poduzetništvu, prilično važno.

Posao iz snova

Kad govorimo o prihodima, oni se doista razlikuju: ovisi o tome koju igricu igrate, koja je razina vaše vještine, koliko pratitelja i radite li za gejming-kompaniju ili već imate iza sebe… No novca ne nedostaje. Samo je 2021. podijeljeno više od 240 milijuna dolara na više od 5100 esport turnira. Razlika je golema u usporedbi sa samo 14 milijuna dolara koliko su ti turniri vrijedili globalno ne tako davne 2012.

Veliki dio ukupnog iznosa za 2021. dodijeljen je desetom izdanju Valveove godišnje sportske priredbe Dota 2 The International, jednog od najpoznatijih takvih natjecanja, barem zasad, u svijetu. Nevada

Više o temiIzvor: Leadermedia.hr