Mariya Gabriel, europska povjerenica za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade komentirala je što predstavlja Europski centar za algoritamsku transparentnost

Digitalne tehnologije mijenjaju naše živote do minute. Neke aplikacije narušavaju naš rad, potrošnju i međusobno povezivanje. U većini slučajeva proizvodi i alati kojima se koristimo oslanjaju se na sofisticirane i složene sustave koje većina nas ne razumije. Raširena upotreba sustava utemeljenih na netransparentnim tehnologijama može stvoriti očite rizike za naše društvo. Rizik će postati ovisan o onome što se obično naziva ‘crnim kutijama’: algoritamskim sustavima.

Iako ‘crne kutije’ mogu jednostavno filtrirati složene informacije, često nam mogu dati iskrivljenu viziju stvarnosti, posebno kad je riječ o informacijama, djelomičnim i pristranim vijestima u društvenim medijima ili vijestima. Ranjive skupine kao što su djeca na taj način mogu biti izložene štetnom sadržaju, dok se, primjerice, potrošačima tako može nuditi krivotvorena roba na internetskim tržištima.

Nedostatak digitalnih vještina i pismenosti, nedostatak odgovarajućih okvira za upravljanje rizikom i mali broj dostupnih alata za prepoznavanje dezinformacija čine neke od ovih rizika još složenijima.

Digitalne platforme, posebno one koje se odnose na milijune korisnika, više se ne mogu tvrditi da su samo posrednici za sadržaj koji hostiraju na svojim poslužiteljima. Sadržajima koji se predlažu građanima zapravo upravljaju “crne kutije” koje su se sami razvili.

Vrijeme je za otvaranje tih ‘crnih kutija’ i otkrivanje njihovog sadržaja. Vrijeme je da digitalne platforme preuzimaju svoju društvenu odgovornost iu skladu s vremenom i djeluju. Novim Aktom o digitalnim uslugama nastoji se uvesti transparentnost u takve crne kutije, a osnivanje Europskog centra za algoritamsku transparentnost važan je smjer za postizanje upravo tog cilja.

Europski centar za algoritamsku transparentnost obuhvatit će tim visokokvalificiranih stručnjaka za podatkovne znanosti, umjetnu inteligenciju i algoritamske sustave, a koji će raditi na aktualizaciji ambicija Europske unije da sve ono što je nezakonito izvan interneta bude nezakonito i na internetu, kao i na tome da velike platforme i tražilice ispunjavaju svoje odgovornosti prema društvu u cjelini.

Eksperti će na tome raditi istražujući načine na koje se algoritamski sustavi ponašaju, koje rizike donose i kako ih se sve može vrednovati. Ovo će znanje primijeniti u praksi kako bi poduprli ulogu Komisije kao regulatora. Pomoći će u otvaranju tih ‘crnih kutija’.

Osim toga, cilj je Europskog centra za algoritamsku transparentnost postati središte dinamične zajednice istraživača i stručnjaka koji će pomoći približiti javnosti te sustave koji pokreću najpopularnije digitalne usluge.

Europski centar za algoritamsku transparentnost otvoren je u Sevilli 18. travnja 2023. – a otvorenje Centra bilo je povod za početak mobiliziranja i aktivacije ove široke zajednice. Radi zaštite djece uvodimo i nova pravila i alate, počevši od podizanja vijesti o dezinformacijama i drugim internetskim prijetnjama kroz inicijativu

Više o temiIzvor: Leadermedia.hr