Jedno od šest društava za upravljanje imovinom u svijetu, odnosno njih 16 posto, bit će meta preuzimanja ili će se staviti ključ u bravu do 2027. godine, a takva dinamika dvostruko nadmašuje povijesne trendove, pokazuje PwC-ovo globalno istraživanje o upravljanju imovinom za 2023. godinu. godinu.

Izvješće pruža uvid u sektor koji se bori s nizom izazova; od digitalne transformacije, novih očekivanja investitora, konsolidacije i približavanja tržišta većem broju individualnih investitora.

Rečeno je da 73 posto društava za upravljanje imovinom razmatra stratešku konsolidaciju s drugim igračima u nadolazećim mjesecima s namjerom pristupa novim tržišnim segmentima, povećanja tržišnog udjela ili ublažavanja rizika.

Robotizirani savjetnici
Primjetno je snažno okretanje tehnologije: više od 90 posto društava za upravljanje imovinom već koristi ‘big data’, umjetnu inteligenciju i blockchain kako bi se poboljšao povrat na ulaganja. Imovina kojom upravljaju robotizirani savjetnici dosegnut će do 2027. godine 5,9 bilijuna dolara, više nego dvostruko više od 2,5 bilijuna dolara od 2022.

U okruženju kombinacija tih pritisaka i zahtjeva za ostvarenje rezultata, sniženja troškova i borbe s konkurencijom, PwC očekuje da će deset najvećih 2027. kontrolirati oko polovine ukupne imovine otvorenih investicijskih fondova na globalnoj razini, u odnosu na 42,5 posto u 2020. godini.

Lanjska godina bila je “vrlo teška” društvima za upravljanje. Globalna imovina pod upravljanjem pala je na 115,1 bilijuna dolara, gotovo deset posto u odnosu na razinu iz 2021. (127,5 bilijuna dolara), što je najveći pad u desetljeću.

PwC-ovo istraživanje navodi da će tijekom idućih godina do dvije volatilnost tržišta i kretanja kamatnih stopa predstavljati najveće probleme, ulagačima i društvima za upravljanje imovinom. “Međutim, očekuje se da će se imovina pod upravljanjem oporaviti do 2027. kada bi trebala dosegnuti 147,3 bilijuna dolara što predstavlja stopu rasta (CAGR) od 5 posto”, ističe se.

Geopolitički poremećaji
“Sektor upravljanja imovinom preplavljen je egzistencijalnim izazovima u uvjetima društvenih, ekonomskih i geopolitičkih poremećaja. Izbor je jednostavan – prilagoditi se novom kontekstu ili doživjeti neuspjeh.

Društvima koja uspješno koriste tehnologiju kao što su generativna umjetna inteligencija i robotizirani savjetnici, imaju značajan utjecaj na nove i postojeće kupce, diverzificiraju svoje procese zapošljavanja i pružaju izvanredna iskustva klijentima, bit će lakše ne samo pr

Više o temiIzvor:Poslovni.hr