Nekada se na osnivače startupa gledalo kao na one koji se “tamo nešto igraju” te ih je rijetko tko shvaćao ozbiljno. Danas su oni cijenjeni poduzetnici i mnogi uzori.

Hrvatski startup ekosustav doživio je pravu transformaciju u samo jednom desetljeću. Zaključak je to četiri osnivača čije su tvrtke ostvarile svjetski uspjeh, a koji su o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti startup ekosustava u Hrvatskoj raspravljali na Demo danu FER-ovog deep tech venture buildera Nuqleusa.

Alan Sumina, suosnivač Nanobita (koji je 2020. prodan švedskoj Stillfront Grupi za 148 milijuna dolara), kaže da su svi u počecima na njih gledali kao na klincu koji se “tamo nešto igraju”. “Ozbiljnim se poslom tada, 2010., 2011., kada smo se kretali, smatrala građevina i slični tradicionalni biznisi. Nas se nije smatralo ozbiljnim, a nikome nije palo na pamet da bi mogao razviti posao koji će vrijediti stotine milijuna dolara”, prisjetio se početnik Sumina.

Tamo otprilike 2003., 2004., Infobipu, prvom hrvatskom jednorogu, glavni je problem bio kako sklopiti kraj s kraja, rekla je Izabel Jelenić, suosnivač i tehnička direktorica Infobipa. “Tada nije bilo raznih mogućnosti financiranja kao što ih je danas. Sav novac za razvoj i rast trebalo je zaraditi”, navodi. Za Luku Abrusa, suosnivača digitalne agencije Five, koju je 2021. za 40 milijuna dolara kupila američka Endava, problem je bio i činjenica da se, zbog nerazvijenosti i nedostatka primjera, osnivači startupa nisu imali kome obratiti za pomoć.

No sve to, ispada, nisu bile prepreke već poticaj da grizu jače i više. Rezultati nisu izostali.

Danas je, kaže Jelenić, situacija puno bolja i pozitivna, uzora i iskustva ne nedostaje, ali nova vremena donose nove izazove. Tehnički direktor Infobipa ističe da danas razvoj i tržište “kreću puno brže”. Sumina tome dodaje i konkurenciju koja je puno žešća. Novca na tržištu ima više, ali zbog jake konkurencije do njega nije tako lako doći, kaže Sumina.

Također, mjesta su u Hrvatskoj prilično nekonkurentna zbog čega smo ostali bez dobrog dijela stručnjaka. “Prosječna je plaća u Hrvatskoj ispod polovine one koja se može zaraditi u SAD-u”, kaže Dubravko Babić, suosnivač američko-hrvatskog startupa Eridan u koji je prošle godine uložio 46 milijuna dolara, profesor na FER-u. Profesor i poduzetnik, koji je u američkoj Silicijskoj dolini osnovao tri startupa, kaže da je to jedino zbog nedostatka i zadržavanja kadrova u ESOP modelu, odnosno davanju udjela u vlasništvu zaposlenicima.

“Brine me da nećemo moći zaraditi toliko koliko ćemo morati platiti zaposlenicima. Rješenje je u ESOP-u koji može biti motivacija, mimo plaće, da netko prihvati posao u startup-u koji se u počecima ne može priuštiti velikom plaću. Motivacija mu je uspjeh tvrtke od koje će i on zbog ESOP-a imati koristi. No u Hrvatskoj morate biti dioničko društvo da biste ga mogli provesti, dok je u SAD-u to standard. To moramo promijeniti”, napominje Babić.

Veliki bi doprinos razvoju ekosustava mogao dati i veliki korporacija

Više o temiIzvor:Poslovni.hr