Poslodavci u realnom sektoru prošle su godine snažno podigli plaće u borbi za zadržavanje svakog radnika, a posebno onih najkonkurentnijih na domaćem tržištu. Rast plaća nastavljen je i ove godine.
I u veljači je ubrzan rast plaća pa je tako nominalna bruto plaća za veljaču (1522 eura) isplaćena u ožujku veća za 13,4 posto godišnje (13,1 posto u siječnju). Ubrzan je i realni rast plaće 1,3 posto godišnje s 0,4 posto u siječnju.
Rast prosječne neto plate (1,106 eura) je neznatno viši (+11,8 posto) u odnosu na siječanj, dok je realni pad neto plaća usporio na -0,2 posto godišnje (-0,9 posto u siječnju). Ranija no očekivana realna poboljšanja su odraz snažnog rasta minimalne plaće (+12,2 posto), niska indeksacija početkom godine i usporavanje inflacije uz kontinuiranu napetost tržišta rada koje vrši pritisak na rast plaća u realnom sektoru.
S obzirom na kontinuirani solidan rast zaposlenosti od 2,5 posto u prvom ovogodišnjem tromjesečju, evidentni su pozitivni rizici na tržištu rada po pitanju rasta potrošnje iu konačnici BDP-a, ističe. Hrvatska udruga poslodavaca u svojoj tjednoj analizi.
Naime, rani ovogodišnji podaci s tržišta rada signaliziraju kako će potražnja za radnicima i dalje ostati na visokoj razini, a pritisak na rast plaća u kombinaciji sa slabljenjem inflacije pojačat će oporavak realnih plaća, odnosno kupovne moći. U ovoj godini HUP očekuje rast zaposlenosti od oko 2 posto uz pad stope nezaposlenosti na 6,5 posto sa 7,0 posto lani.
U ovoj godini također se očekuje rast plaća, odnosno ukupnih primanja zaposlenih od 8 do 10 posto, prosječno iznad očekivane ovogodišnje prosječne stope inflacije (6,5 posto). Snažna dinamika rasta plaća, međutim, osnažuje očekivanja središnjih banaka da će ove godine većinski utjecaj na inflaciju imati jedini trošak rada, navode iz HUP-a.
Time je proširena javna stručna rasprava o pokretačima inflacije u odnosu na teze da su profitne marže imale ključni utjecaj na ubrzanje inflacije. U HUP-u pristupaju izradi sveobuhvatne analize hrvatskih privatnih nefinancijskih
Više o temiIzvor: Leadermedia.hr