Vodeća je općina Bačka Palanka sa 123 kuće, a slijedi općina Bečej.

Interes mladih za državni program preseljenja naselja je velik, a Ministarstvo ruralne brige dnevno zaprimi od 13 do 15 zahtjeva za ostvarivanje prava na otkup istih, rekao je ministar Milan Krkobabić, dodavši da se mladi najprije odlučili za vojvođanska sela, ali navodi kako ne zaostaje. interes ni za neka druga mjesta na jugu.

S druge strane, agenti za nekretnine kažu da je moguće pronaći kuće po toj cijeni, ali da to nikada nisu odmah korisne i funkcionalne kuće.

Veliki interes
Prema podacima Mnistarstva koje provodi ovaj projekt koji traje tri godine, navodi se da je za to vrijeme na ovaj način broj podijeljenih domaćinstava premašio broj od 1.890. Kako dodaju, posljednja vijest je da je u lipnju odobren još 151 zahtjev za kupnju ovakvih kuća na selu.

“Mi dajemo do 1,2 milijuna dinara, to je 10.000 eura. Zamislite da imamo 80.000, eksplodirao bi. “Koliko mladi budu tražili, mi ćemo sukcesivno izdvajati toliko novca, ali bi morali da razmišljaju o tome da se taj iznos poveća”, rekao je Krkobabić za RTS. Prema njegovim riječima, najveće interesovanje vlada za vojvođanska sela, jer su tu sređeni imovinsko-pravni odnosi, kao i činjenica da ta sela imaju vatrogasne domove, domove i zadruge koje funkcioniraju.

“Prednja općina je Bačka Palanka, 123 kuće, selo s najviše kuća, a slijedi općina Bečej, 65 kuća. Na jugu, recimo, ne zaostaju, Dimitrovgrad, selo Željuša, mislim da ima oko 13 kuća”, rekao je Krkobabić. On je dodao da je najgora situacija u opštini Crna Trava, koja ima 1.066 stanovnika.

U oglasima nekretnina vezanih za prodaju kuća ima onih od pet do 7.500 eura u okolici Paraćina i Boljevca, ali su uglavnom potrebna dodatna ulaganja. S druge strane, za oko 10.000 eura mogu se naći kuće u vojvođanskim mjestima poput Starih Moravica ili Kljajićeve. Takvu situaciju potvrđuju i sugovornici Euronewsa Srbija koji kažu da nije lako pronaći kuće koje u potpunosti zadovoljavaju uvjete ministarstva i koje su u dobrom stanju.

Uvjeti prijave
Ako ih je i moguće pronaći, uglavnom su loše strukture i često se nalaze na lošijim lokacijama. Subvenciju za kupnju kuće na selu mogu ostvariti osobe mlađe od 45 godina.

Uvjet je i da podnositelj prijave nije vlasnik ili suvlasnik nepokretnosti na području Srbije, osim poljoprivrednog zemljišta i da istu nisu otuđili ili poklonili u prethodnih pet godina. Također, od podnositelja prijave očekuje se da sa prodavateljem nepokretnosti nije u krvnom srodstvu, da nije u postupku odobravanja sredstava za kupnju nepokretnosti i da prijave nemaju nepodmirenih obveza prema državi.

Podnositelji prijave moraju ispuniti i samo jedan od sljedećih uvjeta koji se odnose na to da se na selu živi samostalno u zakupljenoj

Više o temiIzvor:Poslovni.hr