Foto: Jure Mišković / CROPIX
Autor: Andrija Kačić Karlin
Bio je nevjerojatan košarkaš. Nekoliko puta bio je najbolji strijelac jugoslavenskog prvenstva koje je sedamdesetih i osamdesetih godina bilo – najbolje u Europi. Zvali su ga “zadarska zlatna ljevica”, Branko je tema našeg feljtona o ikonama hrvatskog sporta…
Branko Skroča rođen je u Zadru 17. svibnja 1955. godine. Njegov prvi susret s košarkom vezan je uz život na otoku Velom Ižu, gdje je zajedno s ostalim dječacima igrao basket, Njegovu darovitost prvi je uočio Goran Brajković, u to standardno vrijeme prvotimac Zadra, koji ga je po dolasku u srednju školu pozvao u Jazine.
“Poziv me iznenadio, s obzirom da sam bio mršav, ne osobito visok, uz to u prvoj godini srednje škole zbog bolesti nisam mogao trenirati. Zapravo, moj prvi ozbiljniji susret s košarkom uslijedio je 1971. godine, u drugom razredu, kada sam kao 16-godišnjak upao u juniorsku momčad koju je trenirao Učo Pulanić”, sjeća se košarkaških početnika Branko Skroče.
Streloviti uspon
Njegov košarkaški razvoj tekao je vrlo brzo. Vrlo rano je priključen prvoj momčadi. U prvenstvenoj sezoni 1972/73 trener Trpimir Lokin u posljednjih nekoliko kola dao mu je pravu šansu. Takvu priliku dobilo je još nekoliko mladih košarkaša Zadre. Skročin debi bio je u Čačku, protiv Borca, kada je postigao 12 koševa.
Skroče je tada bio neobično sretan, a košarka mu je postala najvažnija stvar u životu. Sa Zadrom je potom dva puta zaredom, 1974. i 1975. godine, osvojio naslov prvaka Jugoslavije, što je za njega kao mladog igrača mnogo značilo. Sam će priznati da tada nije bila mala stvar igrati u momčadi u kojoj su glavni igrači i glavne zvijezde bili Krešimir Čosić i Giuseppe Giergia.
Potom je u narednim sezonama Branko Skroče nastavio s dobrim igrama, ali klub nije osvajao naslove jer je otišla sjajna generacija, a Skroče je uz Čedomira Perinčića postao glavni igrač Zadre.
Bio je tri puta najbolji strijelac košarkaškog prvenstva Jugoslavije i to: 1980. sa 695 postignutih koševa, 1981. sa 772 postignuta koša i 1984. s 585 postignutih koševa.
Tada je bila vrlo jaka konkurencija među strijelcima u jugoslavenskoj ligi. Bilo je to vrijeme Dalipagića, Kićanovića, Delibašića… Nadalje, 1981. godine imao je Skroz prosjek od 35,5 koševa po utakmici. Dva puta je 1980. i 1981. proglašavan najbolje ocijenjenim igračem lige od strane sportskih novinara, a četiri puta dobio je Trofej Žutko kojeg je dodjeljivala Slobodnoj Dalmaciji za najboljeg dalmatinskog košarkaša. Nekoliko puta proglašavan je najboljim sportašem Zadre,
Potom, 1984. otišao je u Belgiju u Standard iz Liegea iako je imao i druge ponude, ali ovom klubu je dao riječ. Tu se zadržao dvije godine i 1986. godine vratio se u Jazine, gdje je 1988. godine završio s igračkom karijerom.
Branko Skroče igrao je u juniorskoj reprezentaciji koja je 1974. osvojila zlatnu medalju na Europskom prvenstvu u francuskom Gyeyu. Od 1974. do 1981. za A reprezentaciju Jugoslavije odigrano je samo 58 utakmica.
Osvojio je srebro na Europskom prvenstvu 1981. u Pragu u Čehoslovačkoj, a na Svjetskom prvenstvu 1978. godine Manili, na dalekim Filipinima, osvajač je zlatne medalje.
Kruna svoje igračke karijere došla je 1980. godine na Olimpijskim igrama u Moskvi, gdje je bio dio momčadi Jugoslavije koja je postala olimpijski pobjednik.
Dugi niz godina bio je Branko Skroče izvan košarke i svog Zadre, ali početkom 2011. godine nije mogao odoljeti zovu Jazina i bio sportski direktor kluba.
Branko Skroče je u svojoj karijeri osvojio zaista sve na klupskom i reprezentativnom planu. Uostalom, on je i olimpijski prvak. Jedino mu je žao što se nikad nije okušao kao trener.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.
Više o temiIzvor: Dnevno.hr