Screenshot/Youtube

Alarmantno upozorenje znanstvenika: Za dvije godine dolazi do potpunog kolapsa AMOC-a i klimatskog kaosa

Autor: Zlatko Govedić

Zabrinjavajuća nova studija ukazuje na mogući kolaps glavne morske struje u Atlantskom oceanu već do 2025. godine.

To je posebno zabrinjavajuće s obzirom na trenutne ekstremne topline kojima svjedočimo diljem svijeta, pri čemu ne mislimo samo na toplinske valove i superćelijske oluje koje su zadesile i Hrvatsku, već i na ogromno odstupanje od prethodnih rekorda na samom Atlantiku.

Fizičar Peter Ditlevsen i statističarka Susanne Ditlevsen sa Sveučilišta u Kopenhagenu (Danska) izračunali su vrijednosti koje ukazuju da su rani znakovi upozorenja značajno iznad prirodnih varijacija.

Ako se potpuno zaustavi…

Sjevernoatlantska meridijanska obrtajuća struja (eng. Atlantic meridional overturning circulation, AMOC) jest glavna morska struja u Atlantskom oceanu. Svojstven joj je tok tople slane vode prema sjeveru u gornjim sljevovima. Nakon obrtaja na dalekom sjeveru gdje se ohladila, struja pada na dno i teče ka jugu u dubinama Atlantskog oceana. Dio je termohalinske pokretne vrpce i važna sastavnica Zemljina klimatskog sustava.

Taj sustav oceanskih struja prenosi bitan udio toplinske energije iz tropskih zemljopisnih širina i južne polutke na sjeverni Atlantski ocean, odakle se toplina prenosi u atmosferu. Promjene u tom oceanskom toku imaju dubok učinak na globalni klimatski sustav.

“S obzirom na važnost AMOC-a za klimatski sustav, ne bismo trebali ignorirati tako jasne pokazatelje skorog kolapsa”, upozoravaju autori studije.

AMOC se usporava od sredine 20. stoljeća. Ako se potpuno zaustavi, moguće je da će monsunske sezone biti poremećene u tropskim krajevima, dok će Europa i Sjeverna Amerika doživjeti izrazito oštrije zime. Posljedice će ozbiljno utjecati na cijele ekosustave i našu opskrbu hranom.

Dva rana znaka

AMOC se izravno prati tek od 2004. godine, što nije dovoljno dugo da bismo razumjeli potpuni smjer njegovog trenutnog usporavanja. Stoga su istraživači, koristeći mnoge modele, identificirali područje oceana u kojem se temperatura površine najviše podudara sa stanjem cirkulacije oceana, kako bi ga koristili kao jedan od dva manje izravna pokazatelja čiji zapisi sežu sve do 1870. godine.

Drugi rani znak upozorenja koji su istraživači uzeli u obzir jest “gubitak otpornosti” u sustavu, što se očituje povećanim fluktuacijama i varijacijama, poput zvrka (čigre), igračke koja se vrti oko svoje osi, ali na koncu ipak uspori i padne.

Korištenje tih dvaju ranih upozoravajućih znakova za procjenu stanja AMOC-a slično je mjerenju pulsa i krvnog tlaka za praćenje zdravlja srca.

Hitna reakcija

Znanstvenici su zaključili da bi se AMOC mogao zaustaviti već do 2025. godine. Ti su rezultati alarmantno brži od najnovijih predviđanja Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC), ali Ditlevsen i Ditlevsen tvrde da su rani znakovi već sada jasni.

Brzina kojom se približavamo tom destabilizirajućem događaju također će odrediti hoće li se sustav srušiti ili ponovno stabilizirati. S obzirom na to da nismo samo propustili smanjiti količinu stakleničkih plinova koje smo dosad ispuštali u atmosferu, već smo ih i povećali, čini se da smo na zastrašujućem putu prema snažnom i brzom dosezanju oceanskog praga.

Iako još ne razumijemo sve čimbenike koji mogu utjecati na cijeli taj sustav, drugi istraživači tvrde da je teško razlikovati djelomičan i potpun kolaps AMOC-a.

“Unatoč tim rezervama, ovo je zaista zabrinjavajući rezultat koji bi trebao zahtijevati brze i učinkovite mjere za smanjenje emisija globalnih stakleničkih plinova kako bismo izbjegli kolaps AMOC-a”, zaključuje tim istraživača.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.

Više o temi

Izvor: Dnevno.hr