Pravosuđe u blokadi, a još se nije riješilo starih boljki: Neki se procesi desetljećima ne završavaju

Dominika uskoro će napuniti 16 godina, a od rođenja je nepokretan.

“Kad se rodio, nisu mu dali godinu dana. Znači, on se doslovno rodio mrtav, oživljavan je, hitno je prevezen na Rebro”, rekla je njegova majka Jasmina Pitra.

I dan danas trpi posljedice zbog kojih su dva liječnika optužena za niz pogrešaka tijekom poroda, ali ni nakon 13 godina nema pravomoćne presude.

“Strašno mi je. Ja sam mislio da će se to puno prije riješiti, da ćemo možda čak i sjesti s njima na nagodbu samo da završi se to iscrpljivanje i mene i mame i njega i svih nas zajedno”, rekao je Dominicov otac. Vanja Pitra.

Suđenje je ponovljeno, a vještakinja je promijenila mišljenje da se radi o genetskoj bolesti.

“Ministarstvo, odnosno inspekcija Ministarstva zdravstva, je utvrdio da je porod nestručno vođen“, rekao je Vanja i dodao: „Tužno i jadno. Ja svaki put imam osjećaj kao da sude nama, a zapravo sude njemu. Vrtimo se stalno u krug.”

Europska unija i pravosuđe

ja Goran Linarić već 10 godina čeka kraj sudskog postupka. Od države traži odštetu.

“Vrlo sam ogorčen zato što želim da se ta stvar riješi, da dobijem tu odštetu koja mi pripada”, rekao je pa dodao: “Ja moram plaćati odvjetnicu. Izmišljaju stalno neke pristojbe potvrde, skupljanje ovoga i onoga.”

Pita li se predsjednik Vrhovnog suda Radovana Dobronića, prosječno vrijeme trajanja postupka smanjeno je na 123 dana, ali manje je i sudaca. Hrvatski suci, a ukupno ih je 1652, u protekloj su godini riješili milijun i 340 tisuća predmeta. Neriješenih je ostalo oko 450 tisuća.

“To je obavljen solidan posao”, rekao je Dobrinić te ustvrdio da se odustane u Europsku uniju može vidjeti napredak po pitanju sudstvaa kao iznimku vidi uhićenja sudaca.

S druge strane, odvjetnik Čedo Prodanović ne dijeli njegovo mišljenje.

“Spomenut ću vam pet do šest ministara. Ako je Vlada zatrovana korupcijom, ako su korumpirani oni koji bi trebali suditi korupciju i raspisati korupciju, onda je društvo jako ogorčeno”, rekao je novinarki Dnevnika Nove TV Josipi Krajinović.

Prstom upire iu tužiteljstvo koje gubi u velikim procesima.

“Imamo Todorića, imamo Bankomat, imamo Podravku. Dakle, svi veliki predmeti su ili u toku ili su završili neslavno po Državnom odvjetništvu”, podsjetio je.

Filip Glavaš na početku suđenja za ratni zločin ocu Branimiru bio je dijete, a danas mu je branitelj.

“Ja s tim procesom živim već 18 godina, što mi je u jednu ruku i olakotna okolnost kad se sad nalazim u procesnoj ulozi branitelja iz razloga što doista nemam potrebe nešto se posebno pripremati za taj predmet. Pratim ga od svojih 15 godina života i znam doslovno svaku stranicu svog spisa”, rekao je Filip.

Među ostalim, i zbog nerazumno dugih suđenja povjerenje građana u pravosuđe na samom je europskom dnu.

Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 satia više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr

Više o temiIzvor: Dnevnik.hr