-
za dubrovačku regiju za nedjelju ostaje narančasto upozorenje DHMZ-a zbog visokih temperatura i mogućeg toplinskog vala
-
u Banskim dvorima u subotu je održan poseban sastanak vezan uz nevremena
Tijek događaja pratite u nastavku:
23:05 satiGrmljavinsko nevrijeme stiglo je i do Dubrovnika. Na Korčuli je ranije padala i tuča, javlja Dubrovački vjesnik.
21:40 satiZa dubrovačku regiju za nedjelju ostaje narančasto upozorenje DHMZ-a zbog visokih temperatura i mogućeg toplinskog vala, objavilo je ravnateljstvo Civilne zaštite MUP-a.
📌 Prema prognozi @DHMZ_HR sutra na snazi ostaje narančasto upozorenje🟠 za dubrovačku regiju zbog visokih temperatura i mogućeg toplinskog vala
ℹ️ Pratite vremenska izvješća DHMZ-a o mogućim promjenama vremena➡️ https://t.co/j2dEqVz7hl
— Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-RH (@RavnateljstvoCZ) 22. srpnja 2023
21:35Grmljavinsko nevrijeme izazvalo je više požara u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Osim u Segetu Gornjem i iznad Supetra, udar groma izazvao je i požar na južnoj strani Brača te je taj dio otoka ostao bez struje. Vatrogasci su na terenu, javlja Dalmatinski portal.
19:47 sati Olujna fronta iz Italije preko mora je došla do dalmatinskih otoka.
19:37 sati Vatrogasci su također i danas u Zagrebu imali posla te su odradili oko 300 intervencija vezano uz posljedice nevremena, ali bilo je i standardnih intervencija – dva požara, a više detalja pogledajte u razgovoru reportera Dnevnika Nove TV Ivana Čorkala s pomoćnikom zapovjednika JVP-a Zagreb. Tomislavom Resmanom.
19:30 satiHrvatska elektroprivreda (HEP) priopćila je da je 12.300 korisnika još uvijek bez struje nakon olujnog nevremena koje je pogodilo Hrvatsku, iako su od trenutka smirivanja oluje svi raspoloživi monteri angažirani za popravke.
HEP će ugroženim županijama staviti na raspolaganje agregate za proizvodnju električne energije, poručili su. Samo procijenjeni trošak nužne sanacije, nužne kako bi korisnici koji prije dobiju električnu energiju, iznosi oko 21 milijun eura, dok će trošak potpune sanacije elektroenergetske mreže na pogođenim područjima biti višestruko veći, kažu u HEP-u.
19:27 A dok je u Zagrebu grmjelo, plaža na splitskom Žnjanu bila je puna, no i ona se brzo počela prazniti kad se začula grmljavina, a na nebu su se pojavili oblaci, opisala je reporterka Dnevnika Nove TV Sofija Preljvukić, a detalje pogledajte u videu.
19:17Nevrijeme je kratko protutnjalo Istrom i Kvarnerom, a sad je po onoj staroj – poslije kiše uvijek dolazi sunce. Vatrogasci srećom zbog novog nevremena nisu imali novih intervencija, kazala je reporterka Dnevnika Nove TV Martina Bolšec Oblak koja se javila iz Rijeke, rekavši kako se čini da je najgore prošlo, no svi upozoravaju da je važno biti na oprezu, a detalje pogledajte u videu.
19:09 satiKakvo je trenutno stanje u Zagrebu, opisao je reporter Dnevnika Nove TV Ivan Čorkalo, koji je podsjetio kako je Grad Zagreb izvijestio da je zbog nevremena do sada zaprimljeno više od 2000 prijava štete i da su svi raspoloživi zaposlenici angažirani na sanaciji, a građanima je upućena zamolba da ne odlaze u gradske parkove kako bi izbjegli da im možda neka grana ne padne na glavu. Zbog toga, ali i upozorenja DHMZ-a grad se čini i pomalo sablasno prazan.
U Banskim dvorima održan je poseban sastanak, istaknuo je Čorkalo, naime, radi koordinacije svih aktivnosti u otklanjanju rezultata snažnog olujnog nevremena koje je pogodio veliki dio Hrvatske, premijer Andrej Plenković održao je sastanak s članovima Vlade, županima stradalih županija i predstavnicima svih nadležnih službi. Naglasak je stavljen na opskrbu električnom energijom te je naloženo da se što prije obavi procjena štete kako bi Vlada mogla što prije financijske pomoći, kazao je Čorkalo, a detalje pogledajte u videu.
18:18DHMZ je izdao narančasto upozorenje za grmljavinsko nevrijeme za srednji Jadran. Na potezu od Zadra do Splita te južne otoke moguć je prolazno jak i olujni vjetar, obilnija kiša i tuča.
Iz DHMZ-a su građanima poručili da budu spremni na jača grmljavinska nevremena koja mogu izazvati veliku štetu i zaštititi se od munje
17:33 DHMZ je objavio da je uPuli u tijeku grmljavinsko nevrijeme te ondje pada jaka kiša, sijeva i grmi.
U Zagrebu je kiša počela padati nešto prije 17 sati, ai ondje se može čuti glasna grmljavina, ali vjetar zasad nije jak.
Slaba kiša pada i na Medvednici iu Varaždinu.
16:44 Velika oluja je stigla preko Slovenije do Hrvatske.
Velika oluja je stigla preko Slovenije do Hrvatske(Foto: Kišni alarm)
15:50 satiGrad Zagreb je u subotu izvijestio da je zbog posljedica nevremena do sada zaprimljeno više od 2000 prijava štete, da su svi raspoloživi zaposlenici angažirani na sanacijia upozoravaju građane i na moguće olujno nevrijeme u popodnevnim satima.
Iz Grada navode da su svi raspoloživi resursi gradskih službi, gotovo 1000 ljudi s pripadajućom mehanizacijom, i dalje angažirani na sanaciji rezultat nevremena, da se tijekom vikenda intenzivnije radi, na nekim aktivnostima, poput čišćenja i pranja, u tri smjene.
S obzirom na mogućnost olujnog nevremena i danas popodne, građani mole da budu oprezni kako bi se zaštitili sebe i svoju imovinu. Zbog mogućeg nevremena, u 14 sati je sa Sljemena krenula posljednja današnja vožnja žičarom prema dolje.
Iz Grada navode da nakon jučerašnje nevremene nije bilo potrebe za intervencijama hitne pomoći, dok su vatrogasci odradili više od 300 intervencija.
15:05 satiDHMZ je izdao crveno upozorenje za grmljavinsko nevrijeme za sjeverni Jadran, osobito Istru. Ondje su mogući jak i olujni vjetar, obilnija kiša i tuča.
Osim toga, na snazi je i dalje narančasto upozorenje na grmljavinu za zagrebačku, osječku, gospićku, karlovačku i riječku regiju.
“Budite na oprez i poduzmite mjere samozaštite”, poručuju iz Ravnateljstva civilne zaštite.
Upozorenje DHMZ-a(Foto: DHMZ)
15:03 satiMinistar obrane Mario Banožić posjetio je općinu Cerna u Vukovarsko-srijemskoj županijiu kojem je nevrijeme ostavilo katastrofalne posljedice.
Vatrogasci o intervencijama
11:45 Hrvatska vatrogasna zajednica je u subotu izvijestila da je do sada u sanaciji posljedica nevremena angažirano 12.348 vatrogasaca sa 4502 vozila na ukupno 4293 intervencije, a vatrogasci su i nakon jučerašnje oluje uklanjali stabla i crijepove s prometnice te sanirali krovišta.
Glavni vatrogasni zapovjednik izdao je zapovijed za upućivanje osposobljenih vatrogasnih timova za rad na visini iz Splitsko-dalmatinske i Koprivničko-križevačke županije kao pomoć u Kutinu i Novsku, a vatrogasne snage koje su upućene iz Osječko-baranjske u Požeško-slavonsku i Vukovarsko-srijemsku županiju vraćene su u svoje matične postrojbe.
Na Rabu je došlo do odrona zemlje u blizini objekata, a vatrogasci su evakuirali stanare zgrade te su tijekom noći i osiguravali područje.
U Gradu Zagrebu bilo je 759 tehničkih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 2277 vatrogasaca sa 773 vatrogasna vozila.
U Zagrebačkoj županiji bilo je 1293 tehničkih intervencija na kojima je sudjelovalo oko 3705 vatrogasaca sa 1369 vatrogasnih vozila. Najviše intervencija bilo je na području Samobora, Velike Gorice, Zaprešića, Brdovca, Ivanić Grada i Dugog Sela.
U Karlovačkoj županiji zabilježeno je 354 tehničkih intervencija na kojima je sudjelovalo oko 1158 vatrogasaca sa 452 vatrogasna vozila, a najviše intervencija bilo je na području Karlovca, Duge Rese, Lipnika, Slunja, Skradskog Sela i Ribnika.
U Istarskoj županiji vatrogasci su imali 143 tehničke intervencije, a sudjelovalo je 346 vatrogasaca sa 138 vatrogasnih vozila. Pritom je 70 intervencija bilo nakon jučerašnjeg nevremena u Istri, odnosno jučer poslije 15.30.
U Sisačko-moslavačkoj županiji zabilježeno je 315 tehničkih intervencija na kojima je sudjelovalo oko 889 vatrogasaca sa 348 vatrogasnih vozila.
U Osječko-baranjskoj županiji bile su 53 tehničke intervencije na kojima je sudjelovalo oko 225 vatrogasaca sa 78 vatrogasnih vozila, au Požeško-slavonskoj 479 tehničkih intervencija na kojima je sudjelovalo 720 vatrogasaca sa 293 vatrogasna vozila. Najviše intervencija bilo je na području Pakraca, Lipika, Požege i Pleternice.
U Vukovarsko-srijemskoj županiji zabilježeno je 120 tehničkih intervencija na kojima je sudjelovalo oko 315 vatrogasaca sa 135 vatrogasnih vozila, u Bjelovarsko-bilogorskoj 116 tehničkih intervencija na kojima je sudjelovalo oko 398 vatrogasaca sa 142 vatrogasna vozila.
U Brodsko-posavskoj županiji bilo je 430 tehničkih intervencija na kojima je sudjelovalo oko 1370 vatrogasaca sa 460 vatrogasnih vozila, au Primorsko-goranskoj 160 tehničkih intervencija na kojima je sudjelovalo oko 641 vatrogasac sa 178 vatrogasnih vozila.
11:20 Slovenska agencija za okoliš (Arso) u subotu je za područje cijele Slovenije, u vremenu od 14 do 23 sata, izdala narančasto upozorenje za olujno nevrijeme.
Prema Arsu, moguće je snažno nevrijeme, s tučom te udarima vjetra i groma. Ovaj put oluje će se formirati nad Slovenijom, a njihov položaj i vrijeme nastanka bit će još teže predvidjeti nego u petak, kada su se olujni sustavi formirali nad susjednom Italijom i kretali prema našem području, javlja Arso.
Od 18 sati u petak do 6 sati u subotu, zbog nevremena na terenu su bile 32 vatrogasne postrojbe. Zabilježena su 102 incidenta od kojih se 39 dogodilo na području regionalnog središta Slovenj Gradec, 25 na području Celja, 17 na području Ljubljane, a 14 na području Kopra.
Vatrogasci su uglavnom uklanjali srušena stabla i prekrivali uništena krovišta kuća i zgrada te ispumpavali oborinske vode iz zgrada.
Uslijed obilnih kiša stvorile su se veće bujice, a vodostaji su porasli te su poplavljeni objekti i ceste. Aktiviralo se i nekoliko klizišta, izvijestila je Uprava za zaštitu i spašavanje.
Najteže je, javlja STA, bilo na području Črnega na Koroškom, gdje su poplavljene mnoge kuće, a zbog opasnosti od odrona aktivirana je i sirena za opću opasnost te je evakuirano oko 50 ljudi, koji su se u petak navečer uspjeli vratiti svojim domovima.
Pregled stanja po županijama nakon nevremena
11:10 Ravnateljstvo civilne zaštite objavilo je pregled stanja po županijama nakon nevremena u petak.
10:40 Na stranicama DHMZ-a ističu da su lokalni pljuskovi praćeni grmljavinom izgledni prijepodne, ali posebno u drugom dijelu dana i navečer kada je moguće i grmljavinsko nevrijeme uz jak i olujan vjetar, ponegdje i tuču.
“Budite spremni na jača grmljavinska nevremena koja mogu prouzročiti veliku štetu i zaštititi se od munje. Moguća su oštećenja na imovini i drveću, lokalne bujične poplave, olujni udari vjetra, tuča te prekidi u aktivnostima na otvorenom i prometu. Na snazi je za danas izdano i narančasto upozorenje DHMZ-a na vrućinu u regiji Dubrovnik”, upozorili su iz Ravnateljstva civilne zaštite.
U Dalmaciji sunčanije te uglavnom suho. Vjetar slab do umjeren sjeverni i sjeveroistočni. Na Jadranu jugozapadnjak i jugo, a na sjeveru i bura. Najviša dnevna temperatura zraka od 25 do 30, na moru većinom od 30 do 35 Celzijeva stupnja.
Više o temiIzvor: Dnevnik.hr