Liječnici upozoravaju na zabrinjavajući trend u svijetu, koji bi mogao vratiti neke zarazne bolesti. Kakva je situacija u Hrvatskoj?

Otpor cijepljenju u svijetu uzima sve više maha. A kako je ovo svjetski tjedan cijepljenja, liječnici su upozorili na taj zabrinjavajući trend. Kažu, propuštanje cijepljenja može vratiti neke bolesti. Kakva je situacija u Hrvatskoj otkriva reporterka Dnevnika Nove TV Sanja Vištica.

GalerijaCijepljenje u Hrvatskoj - 5 Cijepljenje u Hrvatskoj - 4 Cijepljenje u Hrvatskoj - 3 +5Cijepljenje u Hrvatskoj - 2


Trend otpora cjepivu posljednjih godina je ojačao. Tako podaci kažu da 2021. godine čak 18 milijuna djece nije dobilo nikakvu zaštitu cijepljenjem.

“Ako sve više i više ljudi ima koji odbijaju cijepljenje, pogotovo djece, pojavit će nam se – što smo mogli i vidjeti u povijesti, ne tako daleko – ponovno recimo ospice ili možda neke druge zarazne bolesti”, rekao je prim. dr. sc. Miroslav Venerapredsjednik Hrvatskog epidemiološkog društva.

U Hrvatskoj je cjepni obuhvat za većinu cjepiva iz Programa cijepljenja porastao, ali blago. Preliminarni podaci također kažu da je, primjerice, za primarno cjepivo protiv ospica, rubeola i zaušnjaka obuhvaćen nešto više od 91 posto, što je u blagom porastu, ali i dalje niže nego 2019. Isto vrijedi i za cjepivo protiv difterije i tetanusa. Za hepatitis B je na razini prethodne godine.

“Tradicionalno južne županije – splitsko-dalmatinska i dubrovačko-neretvanska imaju puno lošije cjelovite obuhvate nego ostale”, rekao je doc. dr. sc. Krunoslav Capakravnatelj HZJZ-a.

Pa smo tako imali i epidemiju ospica u Dubrovniku prije pet godina. Je li otpor prema cijepljenju u Hrvatskoj zadnjih godina rastao?

“Jedan trend koji postoji, ali koji je stabilan, nema nekog značajnijeg porasta zadnjih godina. Ne vidim da je pandemija korone na to utjecala, bilo pozitivno, bilo negativno”, naglasio je prof. dr. sc. Goran Tešovićspecijalist pedijatrijske infektologije.

U pojedinim zemljama obvezno je i cijepljenje protiv vodenih kozica. Kod nas i dalje većinom obolijevaju djeca u ranijoj dobi.

“Treba pažljivo odvagati bi li trebali uvesti to kao obvezno cijepljenje ili ne. Također se već niz godina razmišlja i razgovara o tome da HPV postane obvezno cijepljenje, ali to je kod nas opet vezano uz određena svjetonazorska pitanja”, rekao je Capak.

Na cijepljenje protiv korone malo tko misli. Uništit će se i cjepivo protiv gripe koje se ne utroši. Od oko 700.000 doza, utrošeno je oko 400.000.U Hrvatskoj još nije zabilježen novi soj arkturus.

“Po svemu što zasad znamo, ova najnovija podvarijanta se brže širi, djeca se češće razbolijevaju, ali se ne bilježi povećan broj oboljelih od teških oblika bolesti, a to je najvažnije”, rekao je prof. dr. sc. Goran Tešovićspecijalist pedijatrijske infektologije.

Doktor Đivo Ljubičić, pročelnik Zavoda za pulmologiju, KB Dubrava kaže da je u svojoj ambulanti znao imati i po 50 i 60 pacijenata. A sada tek po 5,6.

“Što se tiče ovih novih sojeva, primijetili smo značajno manji broj postcovid bolesnika. To su uglavnom blage kliničke slike i bolesnici se prate kroz redovne pulmološke ambulante”, rekao je dr. Ljubičić. Samo da ih je što manje.

Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 satia više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.

Još brže do svakodnevnih vijesti prilagođenih tebi. PREUZMI
Još lakše do najnovijih vijesti o poznatima. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Više o temiIzvor: Dnevnik.hr