Eksplozije i pucnjave nastavile su se u Khartoumu u četvrtak, šesti dan borbe između sudanske vojske i paravojnih snaga koje su predvodile dva suparnička generala do sukoba i dalje jenjava.
General Abdel Fatah al-Burhan, glavni zapovjednik sudanske vojske, rekao je u četvrtak da više neće politički pregovarati s paravojnim snagama u Sudanu gdje već šesti dan bjesne sukobe, zbog čega je zavladao kao što su deseti tisuća izbjeglica i UN poziva na uspostavu humanitarnih koridora. .
POGLEDAJTE VIDEO:
Eksplozije i pucnjave nastavljene su u četvrtak u Khartoumu, šesti dan borbe između sudanske vojske i pripadnika paravojske predvođenih dvojicom suparničkih generala dok se sukobi ne stišavaju, iako se približavaju svečanosti povodom završetka ramazana.
General Abdel Fatah al-Burhan, vrhovni zapovjednik sudanske vojske, rekao je za mrežu Al-Jazeere u četvrtak da “više neće biti političkih pregovora” s pripadnicima paravojne Snage za brzu potporu (RFS), šesti dan borbe između dvije strane.
Foto: DRUŠTVENI MREŽI/REUTERS
U svom prvom istupu od subote, kada je počeo sukob u kojem je poginulo više od 330 ljudi, general Burhan je pozvao suparnika Mohameda Hamdana Dagla, poznatog kao “Hemedti”, zapovjednika FSR-a, da odustane od “želje da kontrolira zemlju”, inače će “doživjeti vojni poraz”.
Humanitarni koridor
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) pozvala je u četvrtak obje sukobljene strane na prekid vatre kako bi se zbrinuli ranjenici i otvorili humanitarni koridori za prolazak zdravstvenih radnika, pacijenata i vozila hitne pomoći.
“Pozivamo sve strane da čim prije uvedu humanitarnu situaciju kako bi se onima koji su zahvaćeni vatrom omogućilo da se sklone”, rekao je Ahmed Al-Mandhari, direktor WHO-a za istočni Mediteran.
Humanitarni prekid vatre omogućio bi civilima da izađu po vodu, hranu i lijekove, a ranjeni bi dobili medicinsku pomoć.
Obje strane prethodno su obećale poštivati 24-satno primirje koje je trebalo stupiti na snagu u srijedu u 18 sati, ali su ga ubrzo prekinute.
Fotografija: MOHAMMADKHAIR ABDUALRHMAN/REUTER
Između 10.000 i 20.000 ljudi izbjeglo je pred sukobom u Sudanu kako bi se sklonili u susjedni Čad, reklo je osoblje UN-ova Visokog povjereništva za izbjeglice (HCR) prisutno na granici.
“Većina onih koji stižu su žene i djeca (…). HCR tijesno surađuje s čadskom vladom i njezinim partnerima radi procjene njihovih potreba i pripreme zajedničkog odgovora”, navodi se u priopćenju objavljenom u četvrtak.
Silovanja i pljačke
Tri djelatnika Svjetskog programa za hranu (WFP) ubijena su u Darfuru na početku sukoba. UN je objavio da više ne “broji pljačke i napade” na njegove zalihe i osoblje i osudio je “spolno nasilje nad humanitarnim djelatnicima”.
Foto: MOHAMED NURELDIN ABDALLAH/REUTER
U Kartumu su stanovnici suočeni s užasnim izborom: ostati u gradu bez struje i vode ili izaći i bježati pod pučnjavom i ostaviti dom pljačkašima. Sudanci nisu zaboravili nasilje koje su pretrpjeli pod diktatorom Omarom al Baširom, kojega su s vlasti 2019. svrgnuli danas zaraćeni generali.
Al Bašir je optužen za “zločine protiv čovječnosti” i “genocid” u Darfuru. Tijekom rata koji je izbio 2003. u Darfuru, Al Bašir je naredio svom generalu Dagluu da provodi politiku “spaljene zemlje”, a upravo je general Burhan bio jedan od njegovih zapovjednika.
FSR, osnovan 2013., okuplja tisuće pripadnika bivše milicije Janjaweed, arapske milicije koju je al-Bashir regrutirao da ratuje protiv etničkih manjina. U tom kaosu Egipat je uspio evakuirati “177 svojih vojnika” iz zračne baze u sjevernom Sudanu uz posredovanje Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Fotografija: INSTAGRAM @LOSTSHMI/REUTERS
Drago mi je prijeti zemlju od 45 milijuna ljudi
Otkako je u subotu borba za vlast, koja je tjednima tinjala između dvojice generala, pretvorila u bitku dvije vojske, nastala je posvemašnja pomutnja za 45 milijuna Sudanaca, a primirje koje su proglašavala oba tabora nikad nije stupilo na snagu.
Borba za vlast između Burhane i Dagala istaknuta je međunarodno podržanim planom za uspostavu nove civilne vlade i integraciju RSF-a u regularnu vojsku.
Sukobi su uništili nade u napredak zemlje prema demokraciji, prijete privlačenjem susjeda i mogli bi dovesti do regionalnih borbi za utjecaj. Sudan je strateški smješten između Egipta, Saudijske Arabije, Etiopije i turbulentnog Sahela.
Foto: EL TAYEB SIDDIG/REUTERS
Devet bolnica pogođeno je topničkom vatrom, a 16 je evakuirano. Nijedna u gradu ne radi punim kapacitetom. Porasle su i cijene nafte i svježe hrane.
Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres razgovarat će u četvrtak o situaciji u Sudanu s čelnicima Afričke unije, Arapske lige i drugih organizacija, rekao je novinarima njegov glasnogovornik.
Čak i prije sukoba, oko četvrtine sudanskog stanovništva suočila se s akutnom glađu.
Najčitaniji članci
Odaberi temu koju želiš pratiti Primaj sve nove vijesti o temi i budi u tijeku
Više o temiIzvor: 24sata.hr