Foto: Pixabay/Ilustracija
Autor: Mia Peretić
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorila je na “veliki biološki rizik” nakon što su sudski borci zauzeli Nacionalni laboratorij za javno zdravstvo u glavnom gradu Khartoumu.
Viši medicinski izvor rekao je za CNN da su laboratoriji, koji sadrže uzorke bolesti i drugi biološki materijal, preuzeli snage RSF-a.
SZO nije uperio prst u krivca za okupaciju laboratorija, ali kažu da medicinski tehničari više nemaju pristup objektu.
Nima Saeed Abid, Predstavnik WHO-a u Sudanu opisao je razvoj kao “iznimno opasan jer imamo izolirane uzorke dječje paralize, imamo izolat ospica i izolirane uzorke kolere u laboratoriju”.
Ogroman biološki rizik
“Postoji ogroman biološki rizik povezan sa zauzimanjem središnjeg javnozdravstvenog laboratorija u Khartoumu sa strane jedne od zaraćenih strana”, dodao je Saeed Abid.
WHO je u izjavi za CNN rekao da obučeni laboratorijski tehničari više nemaju pristup laboratoriju i da je u objektu nestalo struje, što znači da se biološkim materijalima pohranjenim u laboratoriju u medicinske svrhe ne može ispravno upravljati.
Restrikcije struje također znače da postoji rizik od kvarenja zaliha vrećice krvi, prema glavnom ravnatelju laboratorija.
Medicinski izvor rekao je za CNN da opasnost leži u izbijanju bilo kakvog oružanog sukoba u laboratoriju jer će laboratorij pretvoriti u “mikrobnu bombu”.
UPOZORENJE o biološkoj opasnosti:
Jedna od zaraćenih strana u Sudanu zauzela je laboratorij u Khartoumu u kojem su se nalazili uzročnici kolere i ospica, priopćio je u utorak WHO.
Predviđaju mogućnost liječenja iz laboratorija Bioružja. pic.twitter.com/G5gGX1mZxi
— Lauren Witzke (@LaurenWitzkeDE) 25. travnja 2023
“Potrebna je hitna i brza međunarodna intervencija za ponovno uspostavljanje struje i osiguranje laboratorija od bilo kakvog oružanog sukoba jer smo suočeni sa stvarnom biološkom prijetnjom”, dodao je izvor.
Pučnjava se još uvijek može čuti u sudanskom gradu nakon što je objava 72-satnog prekida vatre pobudila nadu da će se otvoriti koridori za civile koji očajnički žele otići. Izbili su teški sukobi između sudanske vojske i Snage za brzu podršku (RSF), paravojne skupine koja se bori protiv vojske za kontrolu zemlje u sjevernom dijelu zemlje.
Dvije zaraćene strane optužuju jednu drugu za kršenje sporazuma. Broj ubijenih u Sudanu od izbijanja nasilja prije jedanaest dana dosegao je najmanje 459 mrtvih, priopćila je u utorak Svjetska zdravstvena organizacija, a najmanje 4072 osobe su ranjene.
Autor:Mia Peretić
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.
Više o temiIzvor: Dnevno.hr