Unatoč brojnim preporukama MUP-a građani se teško odriču oružja koje često posjeduju ilegalno, a za dodatno naoružanje spremni su izdvojiti više od pet tisuća eura.


Tomislav Kamenečkjavlasnik trgovine oružjem u Zagrebu, koji posluje već 30 godina, navodi kako je prodaja pušaka i pištolja u posljednjih godinu dana porasla za 60 posto. Većina kupaca je mlađa od 30 godina, a najviše se traži lovačko oružje. Cijena im nije bitna.

“Danas su mladi ljudi spremni izdvojiti i pet ili šest tisuća eura a oružje kupuju na kredit i spremni su se puno toga odlučiti da bi došli do kakvog-takvog oružja koje će se koristiti u streljani i lovu. Oni to gledaju kroz nekakve investicije, investicije”, rekao je Kamenečki za N1.

Velik je broj onih koji posjeduju oružje, ali ilegalno. MUP već godinama kroz brojne kampanje poziva građane na anoniman povrat oružja, ali uzalud. U prva tri mjeseca ove godine policija je prikupila više od 860 komada vatrenog oružja, 23 tisuće streljiva i oko 18 kilograma eksploziva.

Podaci pokazuju da od 2017. godine broj kaznenih djela i počinitelja u uzlaznoj je putanji, najviše ih je bilo 2020. No, od 2021. zabilježen je manji broj kaznenih djela. Prošle godine evidentirano je 15 posto manje kaznenih djela posjedovanja, izrade i nabave oružja i eksplozivnih tvari, ali i 22 posto manje prijavljenih počinitelja u odnosu na godinu ranije.

Još brže do svakodnevnih vijesti prilagođenih tebi. PREUZMI
Još lakše do najnovijih vijesti o poznatima. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Više o temiIzvor: Dnevnik.hr