Foto: Armin Durgut/PIXSELL/ilustracija

Pripadnici HVO-a napali su Ahmiće u ranim jutarnjim satima 16. travnja 1993. godine. U napadu je ubijeno 116 osoba uključujući 32 žene i 11 djece, a najmlađa žrtva bila je tromjesečna beba

U selu Ahmići kod Viteza u središnjoj Bosni u nedjelju je obilježena 30. obljetnica masakra što su ga nad Bošnjacima iz tog mjesta 1993. godine počinili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO) ubivši više od stotinu civila.

Na komemoraciju je stigla i predsjednica Mehanizma za međunarodne kaznene sudove (MICT), nasljednika Haškog tribunala, Graciela Gatti Santana, a na komemoraciju je stigao i član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, kao i predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA). ), Bakir Izetbegović, te poglavar Islamske zajednice Husein Kavazović stigli su u Ahmiće.

Foto: Armin Durgut/PIXSELL/ilustracija

Santana je kazala kako je u ime MICT-a došla odati počast žrtvama i njihovim obiteljima. Podsjetila je da je Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) procesuirao brojne počinitelje zločina u središnjoj Bosni utvrdivši kako je napad na Ahmiće predstavljao kazneno djelo ratnog zločina i zločina protiv čovječnosti.

“Ime ovog sela moramo dodati popis onih mjesta na čiji spomen zadrhtimo od užasa”, rekao je Santana dodajući kako se zločini u Ahmićima nikada ne smiju zaboraviti.

116 ubijenih

Pripadnici HVO-a napali su Ahmiće u ranim jutarnjim satima 16. travnja 1993. godine. U napadu je ubijeno 116 osoba uključujući 32 žene i 11 djece, a najmlađa žrtva bila je tromjesečna beba. Većina kuća u selu minirana je i porušena kao i dvije lokalne džamije.

Zločin u Ahmićima procesuiran je pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) bivši dužnosnik Hrvatske zajednice Herceg Bosne Dario Kordić proglašen je krivim po zapovjednoj odgovornosti i osuđen na 25 godina zatvora.

Miroslav Bralo osuđen je na 20 godina zatvora, zapovjednik postrojbe “Džokeri” Vladimir Šantić osuđen je pred ICTY-em na 18 godina zatvora, a pripadnik HVO-a Drago Josipović na 12 godina zatvora.

Foto: Armin Durgut/PIXSELL/ilustracija

Pred Sudom BiH za zločine u Ahmićima bivši pripadnik HVO-a Paško Ljubičić osuđen je na deset godina zatvora.

Bob Stewart, umirovljeni pukovnik britanske vojske koji je 1993. godine zapovjedao postrojbom UNPROFOR-a čiji su pripadnici prvi ušli u Ahmiće nakon masakra također je tamo bio u nedjelju i pri tom na komemoraciji kazao kako su ga i danas progone prizori ubijenih civila.

Nevjerojatna svjedočanstva

“Nisam mogao vjerovati u ono što sam (tada) vidio”, kazao je Stewart, sadašnji zastupnik Konzervativne stranke u britanskom parlamentu, dodajući kako je došao odati počast žrtvama ali i pozvati političare u BiH na odgovorno ponašanje kako se zločini nikad ne bi ponovili. zemlji osigurao trajni mir.

Član Predsjedništva BiH Bećirović je u nedjelju kazao kako je žalosno da za zločin u Ahmićima još nisu osuđeni svi odgovorni pozvavši da se to prije učini. Kazao je i kako se branitelji BiH pri tom ne smiju izjednačavati s onima koji su napadali državu ali se svaki pojedinačni zločin mora kazniti.

Nažalost, prijetnja ponavljanja zločina i genocida nije otklonjena“, rekao je Bećirović, dodavši da ne treba podcjenjivati ​​prijetnje općine Bosne i Hercegovine koje još uvijek dolaze sa strane pojedinih političara.

Foto: Armin Durgut/PIXSELL/ilustracija

Hrvatski predsjednici Ivo Josipović i Kolinda Grabar Kitarović osobno su posjetili Ahmiće 2010. odnosno 2018. godine i tamo odali počast bošnjačkim žrtvama.

Knjigu „Genocid u Ahmićima 1993.“, autora Rasima Muratovića, objavio je Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti Sarajevo, a preživjeli svjedoci masakra u Ahmićima ispričali su neke od najstrašnijih priča iz rata u BiH i Hercegovini.

Ispovijesti iz Ahmića

“16. travnja 1993, ujutro, u 6 sati, osjetila sam kao jaku oluju, onda sam ugledala kako meci udaraju preko glave u zid. Zatim sam čula jako udaranje na vrata. Sa mnom u kući bili su muž i troje djece. Čim sam čula lupanja na vrata, krenula sam prema hodniku. Moj sin je govorio da hoće vršiti malu nuždu. Ja sam mu rekla da vrši u sudoper i on je ustao i krenuo preko sobe. Odjednom sam čula vrisak. Nakon toga, moj sin je rekao da je ranjen. Okrenula sam se i vidjela sina kako stoji na nogama dignute desne ruke. U tom momentu nisam vidjela gdje je rana. Zatim sam povikala: ‘Ne pucajte, dijete mi je ranjeno!’ U tom momentu i muž je povikao: ‘Dijete mi je ranjeno, ne pucajte!’

Vidjela sam cijev od puške kroz prozor. Jedan od bojovnika je rekao da izađem napolje. Muž je uzeo sina u naručje i pošao prema vratima. Čula sam pucanj i vidjela kako padaju. Pokušala sam izaći napolje. Prišla sam sinu, uzela ga u naručje i vidjela da je mrtav. Ponijela sam ga u kuću, položila na pod i zatvorila oči. Lice mu je bilo krvavo. Uzela sam mokru krpu i umila ga. Pokušala sam nekoliko puta izaći van da vidim što mi je sa mužem. Nisu mi dali rafali. Zovnula sam ga, a on mi se odazvao. Tražila sam nešto kako bi pomogla mužu. Kada sam se vratila, bio je mrtav. Djevojčicama sam rekla da su oba mrtva. Na sinovljevom tijelu vidjela sam na stomaku tri rane i jednu na grudima.”

Ovakva i slična, možda čak i grozomornija kazivanja mogla su se čuti od svakog od oko 130 preživjelih svjedoka iz sela Ahmići, gdje je ubijeno 116 Bošnjaka. U tom selu živio je i stari i ugledni hadžija Hazim Ahmić. Svojevremeno je svojim susjedima Hrvatima poklonio 2000 m2 zemljišta za izgradnju katoličkog groblja Topola u Ahmićima, a za izgradnju crkve u Donjoj Dubravici poklonio je 20.000 maraka. Hazim Ahmić je u Ahmićima izgradio prelijepu džamiju. Zločinci su starog Hazima razapeli na prozore te džamije, a zatim su džamiju zajedno s njim minirali.

Najčitaniji članci

Odaberi temu koju želiš pratiti Primaj sve nove vijesti o temi i budi u tijeku

Više o temiIzvor: 24sata.hr