London želi uspostaviti “međunarodnu koaliciju” kako bi pomogao Ukrajini da dobije borbene zrakoplove F-16, priopćio je Downing Street u utorak nakon sastanka britanskog premijera Rishija Sunaka i njegovog nizozemskog kolege Marka Ruttea.
Dvojica premijera sastala su se na marginama vrha Vijeća Europe na otoku i “složili su se da će raditi zajedno na uspostavi međunarodne koalicije kako bi se Ukrajini osigurale borbene zračne sposobnosti, od obuke do isporuke zrakoplova F16”, stoji u priopćenju.
Čelnicima okupljenima na samitu u Reykjaviku obratio se ukrjainski predsjednik Vladimir Zelenski putem videoveze.
“Zahvaljujem svim zemljama i čelnicima koji nam pomažu poboljšati naše zračnu obranu. Pokazujemo što znači naših 100 posto i što znači moć slobodnog svijeta”, rekao je. Vijeće Europe osnovano je 1949. godine kao čuvar demokracije, ljudskih prava i vladavine prava u Europi.
Rusija je isključena iz skupine članica nakon sveobuhvatne invazije na Ukrajinu u veljači 2022. Bjelorusija, bliski saveznik Rusije, na samitu je zastupljena samo kao promatrač.
Godinu dana nakon što su Rusiju isključili iz svojih redova, čelnici 46 zemalja Vijeća Europe u utorak su u glavnom gradu Islanda pokrenuli “registar šteta” prouzročenih invazijom na Ukrajinu, u kojem će se pronaći načini za nadoknadu ukrajinske ratne štete .
Mađarska je blokirala sljedeću tranšu vojne pomoći Ukrajini
Mađarska nije odobrila isplata sljedeće tranše vojne pomoći Ukrajini osigurane u okviru Europskog instrumenta mirovne pomoći (EPF), priopćio je u utorak ured vladinog glasnogovornika.
EPF, uspostavljen 2021., izvanproračunski je instrument čiji je cilj jačanje sposobnosti EU-a za stvaranje sukoba, izgradnju mira i jačanje međunarodne sigurnosti.
“Mađarska se ne slaže s činjenicom da Europska unija, zajedno s drugim postojećim alatima, koristi EPF samo za Ukrajinu jer ne dopušta usmjeravanje dovoljno sredstava za promicanje interesa EU-a u drugim područjima”, rekao je mađarski ured. rekao je glasnogovornik vlade u odgovoru e-poštom Reutersu o izvješću talijanskih medija o tom pitanju.
Druga područja u kojima bi se sredstva mogla koristiti su Balkan ili Sjeverna Afrika.
“Za mađarsku vladu je ključno da razjasni ta pitanja i zato nije odobrila isplatu sljedeće tranše iz EPF-a”, dodali su iz ureda glasnogovornika.
EU je do sada osigurao ukupno oko 3,6 milijardi eura za vojnu potporu Ukrajine u okviru EPF-a. Mađarska, koja je članica EU i NATO-a, odbila je isporuku bilo kakvu vojnu opremu susjednoj Ukrajinikoju su ruske snage napale u veljači 2022.
Mađarska je također u više navrata kritizirala EU sankcije Rusijikoje također mora jednoglasno odobriti svih 27 zemalja EU, ali je na kraju podržala sve dosad dogovorene mjere.
Više o temiIzvor: Dnevnik.hr